Centar za autizam Tuzla: Veliki benefiti za korisnike i njihove porodice

3 minuta čitanja

Ado Bostandžić jedan je od korisnika Centra. Ovdje je svakodnevno već mjesec dana, a njegova majka ne krije oduševljenje prvim rezultatima.

„Njemu je lijepo. Nemam ujutru problema sa njim da krene. Znači da mu se sviđa, zadovoljan je. Ja budem tu u roditeljskoj sobi, razgovaramo, razmjenjujemo iskustva. Za sada je dobro, nadamo se i boljem jer smo tek krenuli“, kaže Adina majka Merima Bostandžić.

Ado dobar dio vremena provodi sa defektologom Amrom Ćehović koja sa njim, ali i sa svim drugim korisnicima radi osnovne vježbe, a nakon toga i one nešto kompleksnije.

„Mogu reći da smo stvarno izuzetno iznenađeni kako su oni ovdje prihvatili naše aktivnosti, boravak, druge korisnike, nas uposlenike“ , kaže Amra Ćehović, defektolog-somatoped u Centru „Meho Sadiković“.

Centar ima 12 stručnih osoba koje rade sa korisnicima koji su završili odgojno obrazovni proces. U centru imaju različite tretmane, radno okupacione terapije, praćenje u razvoju.

„Možemo istovremeno pružiti uslugu za deset korisnika. Mi smo gledali da obuhvatimo što veći broj korisnika pa samo ih podijelili u dvije grupe. Prva je grupa od 08:00-12:00 sati, druga od 12:00-16:00 sati. Imamo i neke međugrupe i međusmjene za korisnike koji se još prilagođavaju.“, ističe Emina Altumbabić, direktorica Centra za autizam „Meho Sadiković“ Tuzla.

Svi korisnici imaju priliku koristiti niz tretmana, a senzorna soba je među onim koji im najviše odgovaraju. Soba ima savremenu opremu koja pokazuje svjetlost, zvuk, taktilni i vizualni osjećaj ugodnosti.

„Ako primjetimo da korisnik ide u nepoželjni oblik ponašanja, da se javlja anksioznost, da je ljutit ili neraspoložen, dovedemo ga tu, on sjeda na ovaj lazy beg. Imamo auditivinu stimulaciju, stimulaciju svih čula“, ističe Amra Ćehović, defektolog-somatoped.

Centar svakodnevno prima pozive roditelja, ne samo iz TK već i cijele BIH. Da bi se usluge širile, potrebna su odobrenja i novac.

„Svakako nam je u budućnosti cilj pružiti usluge, tremtmane i sve ostalo i korisnicima koji se nalaze u redovnom školovanju u Zavodu, a kako bismo iskoristili sve što centar posjeduje. Ali zato su nužna dodatna finansijska sredstva, prostorni i kadrovski kapaciteti“, dodaje direktorica Centra Emina Altumbabić.

Postojanje centra je i više nego opravdano, a promjene se već vide, tvrde roditelji. Da može bolje ova populacija, vjerovao je i roditelj Meho Sadiković po kojem centar nosi ime. Nažalost, preminuo je i nije dočekao otvorenje centra nakon dvije decenije borbe.

(Vijesti.ba)

Podijeli ovaj članak