Predsjednik manjeg bh. entiteta RS Milorad Dodik izjavio je da bi ruski konzulat u Banjaluci mogao da bude otvoren već ove godine.
Dodik je u intervjuu za ruski list Izvestija rekao da su sve odluke o otvaranju predstavništva Rusije u RS-u, koje je najavljeno u maju 2022. godine, donijete sa obje strane i da se trenutno radi na tehničkim i logističkim pitanjima koja će omogućiti da predstavništvo bude što prije otvoreno.
Na pitanje da li očekuje da će se to desiti ove godine, Dodik je odgovorio: “Da, naravno, mislim da je to realno”.
Dodik, koji se 21. februara sastao sa ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom u Kazanju, rekao je da je RS prošle godine potpisala ugovor sa ruskim Gaspromom o dugoročnim isporukama gasa do 2025. godine.
Na pitanje po kojoj cijeni RS kupuje gas od Rusije, Dodik nije naveo o kojoj cijeni je riječ, ali je rekao da je RS zadovoljna tom cijenom.
Potvrdio je da je ovaj entitet počela da plaća ruski gas u rubljama.
Odgovarajući na pitanje da već dugi niz godina govori o mogućnosti održavanja “referenduma o nezavisnosti RS-a” i da mnogi posmatrači to nazivaju političkom igrom, smatrajući da Banjaluka zapravo nikada to neće učiniti, Dodik je rekao da je RS “uvučena u BiH” te “bila primorana da joj se pridruži poslije Dejtonskog sporazuma”.
“Ako kažete da Banjaluka nikada neće to uraditi, da li ste spremni da se kladite na to? Mi nismo avanturisti”, rekao je Dodik.
Istakao je da Banjaluka nikada nije odustajala od potrebe jačanja RS-a i da čeka da “neke velike sile da kažu da narod ima pravo na samoopredjeljenje”.
Na pitanje da li je tzv. referendum moguć ove godine, Dodik je odgovorio:
Odgovarajući na pitanje da li RS razmatra mogućnost, bar u teoriji, da se u budućnosti pridruži Srbiji, Dodik je rekao da će RS ostati u okviru teritorije u kojoj se sada nalazi, prvenstveno “rukovodeći se interesima svog naroda”.
“Mi smo jedan narod sa narodom Srbije, a Srbiju doživljavamo kao domovinu. Svakako ćemo sačuvati subjektivitet RS-a. Ali kao što je, na primjer, njemački narod imao pravo da ujedini Istočnu i Zapadnu Nemačku, možda će nekad i srpski narod imati isto to pravo. Naš cilj je da živimo zajedno sa Srbima, legalno i legitimno”, rekao je Dodik.
(Vijesti.ba)