O toj temi, pred oko stotinjak posjetilaca u sali Penzionerskog doma sa stacionarom ZDK-a u Zenici, večeras izlagali prof.dr. Mirza Džananović, profesor Filozofskog fakulteta Univerziteta u Zenici te učenik Ekonomske škole u Zenici Haris Telalović.
– Mi ne možemo, nikako, zanemariti historijski kontinuitet i više od 1.000 godina postojanja ove zemlje. Ne smijemo zanemariti pojam Bosna, ali mi, danas, izdvajamo taj značajan historijski datum – 1. mart 1992. godine, kada su se građani BiH, na legalnom referendumu, izjasnili za državu BiH – suverenu, nezavisnu, cjelovitu državu ravnopravnih naroda i građana.
Trideset i dvije godine nije veliki historijski razmak, ali, nažalost, u našim okolnostima to je ipak buran historijski period, koga je posebno obilježio rat 1992. do kraja 1995. godine, zatim Dejtonski sporazum i sva politička preklapanja koja su se desila prethodne 32 godine – kazao je Sretko Radišić, predsjednik SUABNOR-a ZDK.
On je dodao kako je teško projicirati budućnost, ali je poručio i kako se “moramo suočiti i prihvatiti taj izazov”.
– Naša je generacija pomalo na izmaku, pomalo gubi kondiciju – i fizičku i psihološku, ali drago nam je da je Haris tu i da će biti još Harisa – kazao je Radišić, koji je izrazio kako je pred nama period normalizacije stanja u državi te da je “vrijeme visokih i velikih političkih tenzija iza nas”.
Nada se, istakao je, kako ćemo racionalno i realno shvatiti aktuelno vrijeme te da ćemo se što skorije priključiti Evropskoj uniji.
Džananović je, bez obzira što je on historičar po struci, podvukao kako mu je drago što je naslov večerašnje teme tribine orijentisan prema sadašnjosti, ali još više prema budućnosti.
– Prošlost moramo poznavati, ako mislimo i ako želimo pokušati razumjeti sadašnjost te ako mislimo pokušati predvidjeti neku od mogućih budućnosti. Bez prošlosti nijedno društvo ne može postojati, ali, generalno, bh. društvo je previše orjentisano prošlosti – kazao je Džananović, koji je uočio da se o perspektivama gotovo uopće niti razmišlja niti razgovara.
Najveći trenutni izazov u BiH, po njegovom mišljenju, je katastrofalna demokrafska situacija te još “katastrofalnija demografska budućnost”.
– Svi mi zaboravljamo da državu čine građani, države osnivaju građani i države postoje da bi štitile interese građana. Ako nam nestane građana, a, s obzirom na ove tendencije koje imamo, onda, zaista, država postaje samo, onako, jedna lijepa struktura na geografskoj karti, na atlasu.
Ili, ako hoćete, limenka bez sadržaja. Ljudi su sadržaj i zbog toga mislim da je najvažnije da se počnemo okretati upravo tim temama – kazao je Džananović.
Budućnost ove zemlje i neko na koga bi se trebali ugledati mladi ove zemlje, podvukao je, upravo je i njegov večerašnji mladi kolega sa tribine – Haris Telalović.
– Kada govorimo o nezavisnosti BiH, bitno je istaći da je, u ovom trenutku, ona samo formalna, s obzirom na sve poteškoće u kojima se nalazi u ovom trenutku, u ovom historijskom periodu.
Svakako je bitno da radimo na svijesti o nezavisnosti, o mogućnosti da mi odlučujemo o bitnim pitanjima – kao što su pitanja nacije, ekonomije i naše diplomatske aktivnosti. Tek ćemo, tada, u potpunosti moći reći da smo nezavisni – poručio je Telalović.
(Vijesti.ba / FENA)