Muzej ratnog djetinjstva otvorio svoju prvu izložbu u Goraždu: Priče, uspomene…

4 minuta čitanja

Sinoć je u Centru za kulturu Goražde svečano otvorena prva izložba Muzeja ratnog djetinjstva u ovom gradu, pod nazivom “Djetinjstvo pod opsadom”. Riječ je o putujućoj izložbi na kojoj su predstavljene lične priče, uspomene i video svjedočenja o svakodnevnom životu djece, koja su odrastala ili odrastaju u gradovima pod opsadom: Goraždu, Sarajevu, Srebrenici, Mariupolju i Gazi.

Tokom svečanosti otvaranja, velikom broju okupljenih posjetilaca obratili su se kustos Zavičajnog muzeja Goražde, Adi Džemidžić, direktorica MRD-a u BiH Amina Krvavac, Ministrica za obrazovanje, mlade, nauku, kulturu i sport Bosansko-podrinjskog kantona Goražde, Adisa Alikadić-Herić, te jedna od učesnica izložbe, nastavnica Senada Aleta.

Adi Džemidžić se obratio prvi i izrazio veliko zadovoljstvo saradnjom dva muzeja, te naglasio da se Zavičajni muzej Goražde iskreno nada da će i u budućnosti biti partner MRD-a na sličnim projektima. Također, pozvao je prisutne da ukoliko su bili djeca u ratu učestvuju u kolekciji širenja MRD-a, tako što će podijeliti svoje priče i donirati lične predmete.

Direktorica Amina Krvavac je također izrazila veliko zadovoljstvo prvom izložbom Muzeja ratnog djetinjstva u Goraždu. Pored toga, ona je iskazala veliku zahvalnost vanjskim saradnicima MRD-a iz Goražda, koji su radili na dokumentovanju i prikupljanju ličnih priča i predmeta koji svjedoče o svemu onome što su Goraždani i Goraždanke prošli tokom opsade.

“Ono što smo primijetili čim smo stigli, je taj duh otpora, snage i kreativnosti Goraždana koji je i danas prisutan”.

Krvavac je posebno skrenula pažnju da ova izložba, osim što donosi priče djece iz Sarajeva, Goražda i Srebrenice, predstavlja i iskustva djece iz Palestine i Ukrajine, koja danas prolaze ono što smo mi prošli 1990-tih godina.

“MRD ne želi biti isključivo platforma za memorijalizaciju prošlosti. Mi želimo biti platforma koja će dati glas djeci koja danas odrastaju u ratu. Sve naše aktivnosti usmjerene su ka tome da bolje razumijemo šta znači biti dijete u ratu i kakve to dugoročne posljedice ima na cijelo društvo”, zaključila je Krvavac.

Ministrica za obrazovanje, mlade, nauku, kulturu i sport Bosansko-podrinjskog kantona Goražde Adisa Alikadić-Herić istaknula je značaj jedne ovakve izložbe za Goražde.

“Ja sam imala 15 godina kad je počeo rat. Jedan dan sve je u redu, a onda preko noći sve se promijeni iz temelja. Sjećam se da sam imala farmerke koje sam nosila četiri godine rata. Svako malo bi ih prepravljala i došivala, ali su izdržale sve te godine. Ako ih ikad nađem, poklonit ću ih Muzeju ratnog djetinjstva”, rekla je Alikadić-Herić.

Ona je također naglasila da je ostala zatečena kad je prvi put trebala svojoj djeci odgovoriti na pitanje šta je to rat i kako je bilo.

“Ali mi smo generacija koja o tome mora pričati. Mi moramo mlađim generacijama prenijeti naša iskustva, kako bi oni razumjeli koliko je rat poguban”, rekla je Alikadić-Herić.

Na kraju, publici se obratila i nastavnica Senada Aleta, koja je jedna od učesnica izložbe.

“Zahvaljujem se Muzeju ratnog djetinjstva prije svega što ističe koliko je važno čuti priče onih koji su djetinjstvo proveli onako kako nijedno dijete ne bi smjelo provesti. Ova izložba govori o tome da rat nije samo oduzimanje teritorije, nego oduzimanje života i duše. Ali ona je i pokazatelj ljudske volje za preživljavanjem i prkosa kojeg u potpunosti mogu razumjeti samo oni koji su proživjeli takve traume”, zaključila je Aleta.

Izložba “Djetinjstvo pod opsadom” je realizirana u partnerstvu sa Centrom za kulturu i Zavičajnim muzejom iz Goražda, uz podršku Ministarstva kulture Kantona Sarajevo, a svi posjetioci je mogu pogledati do 15. augusta 2024, u Centru za kulturu Goražde, svakog dana od 10:00 do 21:00.

(Vijesti.ba)

x
Podijeli ovaj članak