Konferencija je prilika da se, u svjetlu održavanja SFF-a kao jednog od najvećih kulturnih događaja u regionu i uz prisustvo, pored ostalih, članova parlamenata i zelenih parlamentarnih grupa iz Crne Gore, Srbije, Sjeverne Makedonije, Albanije, Kosova i Bosne i Hercegovine, govori o temama dekarbonizacije, energetske tranzicije i urbane mobilnosti, te o posljedicama uzrokovanim klimatskim promjenama i potrebi podizanja svijesti o neophodnosti zaštite životne sredine.
Dvodnevna konferencija, koja se održava u Parlametarnoj skupštini Bosne i Hercegovine, rezultat je partnerstva Zelenog kluba i Sarajevo Film Festivala, koji u saradnji sa UNDP-om već drugu godinu zaredom provode zajedničke aktivnosti prije i u toku trajanja Festivala.
Poslanik u Predstavničkom domu PSBiH i predsjednik Zelenog kluba Saša Magazinović na pres-konferenciji je kazao da je “današnji susret rezultat višegodišnjeg parrnerstva Zelenog kluba i SFF-a”
– Opredjeljenost SFF-a da postane karbonski fastival je svakako nešto što je zavrijedilo našu pažnju i potrebu da kroz zajedničke aktivnosti damo doprinos ne samo ostvarenju tog cilja nego i podizanju svijesti odgovornosti institucija i svakog pojedinca za našu zajedničku budućnost i budućnost planete – kazao je Magazinović.
Rezidentna koordinatorica UN-a u Bosni i Hercegovini Ingrid McDonald izrazila je zadovoljstvo što još jednom može razgovarati sa parlamentarcima i Zelenim klubom “u pokušaju podizanja svijesti o nečemu, što je generalni sekretar UN Antonio Gutieres nazvao vitalnom krizom cijelog čovječanstva”.
– To je trostruka planterna kriza kroz koju trenutno prolazimo i svi mi ovdje osjećamo posljedice toga. UN su odavno partner i sa Zelenim klubom i SFF-om. Takođe imamo na umu da je Sarajevo UNESCO grad filma i ponosna samo što je SFF dio svih ovih napora – kazala je Mc Donald.
Ambasador Njemačke u Bosni i Hercegovini Thomas Fitschen oduševljen je činjenicom da su Zelena grupa i SFF udružili snage kako bi se održala dvodnevna konferencija na kojoj će se razgovarati o pitanjima prilagodbe na klimatske promjene i zelene tranformacije.
– U svojoj 30. godini SFF je još jednom pokazao primjer kreativnog i ekonomskog potencijala filmske industrije ove regije, a odluka SFF-a da krene zelenim putem i prihvati ekološki osvještene načine održavanja ovog ogromnog festivala u samom srcu grada važan je signal i onima koji donose zakone, a i privrednom sektoru – kazao je ambasador Fitschen.
Direktor SFF-a Jovan Marjanović naglasio je da Festival ima multiplicirajući efekat i da može da koristi i za mnogo veće i značajnije projekte.
Dodao je da je SFF jedan od najvećih festivala u cijeloj Evropi i kao takav događaj mora da predvodi u nekim bitnim temama današnjica, a to su očuvanje okoliša i klimatske promjene.
– SFF kao takav veliki događaj, privlači na hiljade ljudi, direktnih gostiju, turista, i sve oko nas je nešto jako pozitivno jer ima vrlo velik i lako mjerljiv ekonomski, kulturni i društveni uticaj u BiH i Sarajevu. Međutim to mora da se napravi na ekološki odgovoran način i Festival je već prije nekoliko godina shvatio da je to proces koji vrlo precizno uključuje mjerenje svaga onoga što dolazi iz konzumacije energije za potrebe organizacije Festivala, transporta, konzumacije od posjetilca – kazao je Marjanović.
Da bi mogli da nastave da ubiru pozitivne efekte toga, dodao je Marjanović, SFF mora da se pozabavi time da organizacija ovako velikog događaja bude što odgovornija i u ekološkom smisu, te su zbog toga već poduzeli čitav niz mjera da Festival bude prihvatljiviji.
(Vijesti.ba / FENA)