– Dnevno imamo šest do sedam procesuiranja po prekršaju zbog prosjačenja, te u toku godine dokazivanje tog krivičnog djela kroz trgovinu ljudima – izjavio je za Radio Brčko Goran Pisić, šef Policije Brčko distrikta.
Kako je rekao Policija nosi teret suzbijanja prosjačenja uz korištenje velikih ljudskih resursa i kapaciteta, a kao rezultat toga imamo samo prekršajno sankcionisanje što očito nije mjera koja će uticati na to da se prosjačenje smanji.
Pisić smatra da na suzbijanju prosjačenja u Brčkom mora postojati širi društveni odgovor.
– Moraju postojati neki drugi segmenti i poluge ove zajednice koje će biti mnogo efikasnije u pogledu suzbijanja toga -, istakao je Pisić.
Prema njegovim riječima u rješavanje ovog problema mora se više uključiti Centar za socijalni rad i neke druge ustanove u Brčkom koje bi sa jedne strane podigle svijest, a sa druge strane uskraćivanjem određenih prava roditeljima djece koja prose i svojim angažmanom uticali da se ta djeca sklone sa ulice.
– Time bi im se omogućilo normalno odrastanje i vaspitanje kroz propise koji već postoje i koje treba da sprovode institucije zadužene za to, a ne policija – pojasnio je Pisić.
Za razliku od većine zemalja Evropske unije gdje je prosjačenju došao kraj, na ulicama BiH svakodnevno možemo vidjeti djecu i odrasle koji prose. Problem prosjačenja u našoj zemlji traje godinama. Nažalost, prosjačenje u BiH poprima alarmantne razmjere, a ne treba zaboraviti da je uvijek usko povezano sa trgovinom ljudima, posebno djecom.
Prema statističkim podacima, u Bosni i Hercegovini su više od 70 posto žrtava trgovine ljudima upravo djeca, a samo tokom prošle godine od 37 identifikovanih žrtava, njih 28 su bile maloljetne i one su uglavnom iskorištavane za prosjačenje.
(Vijesti.ba/FENA)