Koordinacija udruženja porodica nestalih osoba u Bosni i Hercegovini oglasila se saopćenjem za javnost.
Razlog za oglašavanje je u povodu Međunarodnog dana nestalih osoba i traže ‘od izvršioca u institucijama vlasti, posebno donosioca odluka i realizatora politika u Bosni i Hercegovini, da odgovorno počnu raditi svoj posao po preuzetim obavezama međunarodnog i domaćeg zakonodavstva, potpisanim dekleracijama 2014. godine u Mostaru i 2018. godine u Londonu, ratificiranoj Konvenciji o prisilnim nestancima 2012. godine i drugim potpisanim sporazumima i protokolima vezano za proces rješavanja sudbina nestalih osoba i ostvarivanja prava njihovih članova porodica u Bosni i Hercegovini’.
– Po navedenim dokumentima, obavezali su se da će ‘sve učiniti’ kako bi se proces ubrzao i vratio identitet što većem broju osoba, koje se vode kao nestale, iz ratnog perioda ‘92 – ‘95 godina, a porodice nestalih živjele život dostojan čovjeka. Svjedoci smo da naše institucije nemaju politiku, kamoli akcione planove, za ubrzanje rješavanja pitanja nestalih osoba i ostvarivanje prava njihovih članova porodica, a Bosna i Hercegovina je država koja je prva u svijetu donijela i usvojila Zakon o nestalim osobama u novembru 2004. godine.
Gospodo, donosioci i izvršioci odluka u institucijama vlasti, vrijeme je da ornogucite pristup i uvid u sve arhive iz ratnog perioda, da počnete ulagati u nabavku novih tehnologija, obučavanju i angažovanju stručnog kadra i ubrzate vraćanje identiteta osobama koje se vode kao nestale te implementirate Zakon o nestalim osoba i obezbijedite članovim porodica adekvatan status i život dostojan čovjeka. Prestanite sa deklarativnim obećanjima i oslanjanjem na međunarodne organizacije, posebno lCMP i MKC.
Koordinacija udruženja porodica nestalih osoba će, u kontinuitetu, zagovarati i vršiti pritisak na vlasti kako bi se umanjio teret prošlosti jer nemamo pravo ostaviti ga budućim generacijama. Apelujemo na sve građane Bosne i Hercegovine da daju doprinos te, ukoliko posjeduju bilo kakve informacije o potencijalnim lokacijama pojedinačnih ili masovnih grobnica da ih anonimno dostave Institutu na telefon 080-02-01-07, ICMP-u – navode iz Koordinacije udruženja porodica nestalih osoba u Bosni i Hercegovini.
(Vijesti.ba / FENA)