Hota-Muminović: Ako uspijemo spriječiti jedno ubistvo znači da smo donijeli dokument koji vrijedi zalaganja

3 minuta čitanja

– Ako uspjemo spriječiti jedno ubistvo znači da smo donijeli dokument koji vrijedi zalaganja svih uključenih aktera, univerzitettskih profesora, pedagoda, učitelja, kao i predstavnika pravosudnih institucija – izjavila je kantonalna ministrica za odgoj i obrazovanje Naida Hota-Muminović, koja je danas u Drugoj gimnaziji upriličila panel diskusiju o primjeni navedenog Pravilnika.

Naglasila je da se sigurnost učenika nikako ne smije politizirati i da je donošenje Pravilnika stvar struke. U Pravilniku su predstavljeni, kako kaže, svi faktori gdje može biti ugrožen interes djeteta.

Podsjetila je da prije ovoga 2019. godine u Kantonu Sarajevo izrađen Pravilnik o evidentiranju neprihvatljivih oblika ponašanja, koji je zatim dopunjen sa neprihvatljivim ponašanjima u digitalnom okruženju.

Upravo je o nasilju u digitalnom prostoru na panel diskusiji govorio Adis Dučić navodeći da je takva vrsta nasilja globalni fenomen koji se trenutno prenosi i na najmlađe.

– Za razliku od uobičajenog nasilja u stvarnom okruženju – nasilje u digitalnom okruženju puno duže traje i ostavlja teže posljedice. Digitalni prostor se mijenja iz dana u dan. Zato trebamo prepoznati indikatore i zauzeti proaktivan pristup – kazao je Dučić.

Neprihvatljivim ponašanjem smatra se recimo ono, a što se dešava u školama u Kantonu Sarajevu, da učenici u toaletima snimaju eksplicitne sadržaje, a potom ih emituju raznim drugim kanalima do ostatka javnosti.

To se na primjer mora spriječiti, kao i pokušaji samoubistava. Općenito, predstavnici Ministarstva unutrašnjih poslova KS na diskusiji su utvrdili kako je došlo do pada maloljetničkog prestupništva na području Kantona Sarajevo.

Pozitivnim je ocjenjeno što će pri rješavanju rizičnih situacija u kojima se nađe određeni učenik biti uključeni svi akteri, a prije svega ključna je pedagoško-psihološka služba škole, koja je obavezna da vodi evidenciju o neprihvatljivim oblicima ponašanja ili drugim faktorima koji mogu ugroziti najbolji interes učenika, te je prva koja treba zaštiti i pružiti sigurnost učeniku.

Ova služba posebno je od koristi, kako je zaključeno, učiteljima koji provodeći četiri do pet sati sa osnovcima nailaze na mnoge neugodne situacije, a sada zahvaljujući radu službe znaju da nisu sami i da su im od pomoći pedagozi, psiholozi, kao i policija, koja ostaje na usluzi svim školama u Kantonu Sarajevo.

(Vijesti.ba / FENA)

x
Podijeli ovaj članak