Konvencija o umjetnoj inteligenciji na glasanju među zemljama koje su pregovarale o njoj

2 minuta čitanja

Prvi pravno obavezujući međunarodni ugovor o umjetnoj inteligenciji bit će otvoren za potpisivanje u četvrtak od strane zemalja koje su pregovarale o njemu, a među kojima su članice Evropske unije, Sjedinjene Države i Britanija, objavila je organizacija za ljudska prava Vijeća Europe.

Konvencija o umjetnoj inteligenciji, na kojoj se radi godinama i koja je usvojena u maju nakon rasprava među 57 zemalja, bavi se rizicima koje umjetna inteligencija može predstavljati, a istovremeno promiče odgovorne inovacije.

– Ova je konvencija veliki korak u osiguranju da se ove nove tehnologije mogu koristiti bez narušavanja naših najstarijih vrijednosti, poput ljudskih prava i vladavine zakona – izjavila je britanska ministrica pravde Shabana Mahmood.

Konvencija o umjetnoj inteligenciji uglavnom se usmjerava na zaštitu ljudskih prava ljudi pogođenih sistemima umjetne inteligencije i odvojena je od Zakona o umjetnoj inteligenciji EU koji je prošlog mjeseca stupio na snagu.

Zakon Evropske unije o umjetnoj inteligenciji uključuje opsežne propise o razvoju, provedbi i korištenju sistema umjetne inteligencije u unutrašnjem tržištu EU.

Vijeće Evrope, osnovano 1949., međunarodna je organizacija odvojena od EU, s mandatom za zaštitu ljudskih prava. Članice su 47 zemalja, uključujući svih 27 država članica EU.

Ad hoc odbor 2019. počeo je ispitivati ​​izvodivost okvirne konvencije o umjetnoj inteligenciji, a 2022. osnovan je Odbor za umjetnu inteligenciju koji je sastavio tekst i pregovarao o njemu, prenosi Reuters.

 

(Vijesti.ba / FENA)

Podijeli ovaj članak