“Trenutno radimo izradu rebalansa budžeta Vlade FBiH u kojem je planirana isplata jednokratne pomoći penzionerima. Čekamo još ime od federalnog ministarstva finansija koje će upotpuniti radnu grupu koja će raditi na izmjenama i dopunama zakona o penziono/invalidskom osiguranju. U narednom budžetu za 2025. godinu povećati ćemo iznose za banjsko liječenje penzionere, a radimo i na osnivanju Vijeća penzionera koje bi trebalo olakšati komunikaciju vlasti i predstavnika penzionera u FBiH. Omjer uposlenih i penzionera na nivou FBiH nije nimalo pozitivan i dobar, dugoročno nije ohrabrujući. Nadam se da ćemo izmjenama i dopunama ovog zakona doprinijeti rastu privrede i stabilnost”, kaže Delić.
Zastupnički dom PFBiH usvojio izmjene Zakona o zapošljavanju stranaca.
“To su vrlo male izmjene i dopune. Važno je naglasiti da zapošljavanje stranaca nije u nadležnosti entiteta, već države i to nekoliko ministarstava. Intencija je da ovim izmjenama skratimo rokove za izdavanje radnih dozvola. Ona se nekada čeka i po godinu dana, a sada smo predvidjeli da to bude maksimalno 30 radnih dana od apliciranja. Odluka o deficitarnim zanimanjima podrazumijeva da će Federalni zavod u saradnji sa Udruženjem poslodavaca i Sindikatom, kao i svim drugim zainteresovanim snagama, donositi odluku o deficitarnim zanimanjima shodno potrebama za radnom snagom. Nikad nećemo uvoziti stranu radnu snagu na uštrb domaće, ali imamo pogrešne evidencije koje prikazuju veliki broj nezaposlenih, ali to je nerealna slika”, kaže Delić i dodaje:
“Imamo ogromne probleme kada je radna snaga u pitanju u nekim djelatnostima kao što je građevinarstvo. Poslodavci ne mogu da nađu radnu snagu, a mi ne želimo obezvrijediti bilo čiji rad i uvoditi jeftinu radnu snagu, već stvoriti bolji poslovni ambijent. U Zavodu se trenutno vodi oko 270.000 nezaposlenih osoba, a od toga dvije trećine ljudi ne traži posao i crpe sve benefite koje im sistem pruža, poput zdravstvenog osiguranja, a tome moramo stati u kraj”.
Novim zakonom o posredovanju i zapošljavanju i socijalnoj sigurnosti nezaposlenih osoba, razdvajaju se aktivni od lažnih tražilaca posla.
“Omogućit ćemo uvoz radne strane kad iščistimo evidencije. Tada ćemo tačno znati šta nam treba, kada razdvojimo aktivne od neaktivnih. Tada ćemo moći bolje targetirati aktivne mjere zapošljavanja. Nadam se da će ovaj zakon, nakon što je već jednom pao u Domu naroda, dobiti potrebnu većinu u oba doma. Svi zainteresovani poslodavci i nezaposleni će biti pozvani na javnu raspravu, kako bi ovaj zakon učinili što kvalitetnijim. Ovaj zakon je pitanje opstanka naše države, jer bez radnika nijedan poslodavac ne može da radi, a nijedna država da opstane”, smatra Delić.
Pitali smo ga i koliko upisna politika prati potrebe tržišta rada.
“Bitno je da obrazovanje prilagodimo savremenim trendovima. Moramo obrazovati ljude za zanimanja koja oni žele da rade i koja su visoko plaćena”, navodi Delić.
Iako se već godinama poslodavci i vlast slažu da je neprimjereno važeće zakonsko rješenje, prema kojem ukupan teret od 42 dana bolovanja u FBiH pada isključivo na teret poslodavaca, stvari se ne mijenjaju, a problem lažnog bolovanja i dalje je prisutan.
“Jedna od glavnih intencija je rješavanje tog pitanja u Zakonu o radu. Imamo neka pozitivna iskustva u zemljama regiona, a nadam se da ćemo uspjeti primijeniti najbolje metode. Nećemo dopustiti poslodavcima da isrpljuju zaposlenike, ali ni zaposlenicima da zloupotrebljavaju svoja prava koja su u Zakonu prilično dobra”, navodi Delić.
On je govorio i o pripremama za izmjene Zakona o radu, te odgovorio na pitanje ulazi li ministarstvo u komercijalni aspekt, s obzirom da naplaćuje prostor za izlagače na sajmu “Sajam poslova – Gledaj sebi posla”, koji je zakazan za decembar.
Dotakao se Delić i pitanja socijalne zaštite, kao i ključnog obećanja – seta fiskalnih zakona …
(Vijesti.ba)