Tajvan pod demokratskom vladavinom za koji Kina tvrdi da je njena teritorija, žali se na četiri godine redovnih kineskih vojnih patrola i vježbi u blizini otoka.
U toku je kampanja za predsjedničke i parlamentarne izbore na Tajvanu 13. januara. Odnosi sa Kinom glavna su tačka sporenja.
Ministarstvo odbrane Tajvana saopćilo je da su od 13.30 sati u subotu po lokalnom vremenu uočeni lovci J-10, J-11 i J-16, kao i avioni za rano upozoravanje koji su djelovali u zračnom prostoru sjevernog, središnjeg i jugozapadnog Tajvana.
Deset aviona prešlo je srednju liniju Tajvanskog moreuza, ili područja u njenoj blizini, “sarađujući s kineskim ratnim brodovima na izvođenju zajedničkih patrola borbene gotovosti”, saopćilo je ministarstvo.
Središnja linija nekada je služila kao nezvanična barijera između dve strane, ali kineski avioni sada redovno nadlijeću preko nje.
Tajvan je poslao svoje snage da nadziru, saopćilo je ministarstvo.
Kina nije komentarala nedavne vojne aktivnosti u blizini Tajvana. Ranije je navodila da imaju za cilj sprečavanje “dosluha” između tajvanskih separatista i Sjedinjenih Država, i zaštitu teritorijalnog integriteta Kine.
Tajvanska vlada, koja je u više navrata nudila pregovore s Kinom, odbacuje zahtjeve Pekinga o suverenitetu i tvrdi da samo stanovnici otoka mogu odlučivati o svojoj budućnosti.
Lai Ching-te iz vladajuće Demokratske progresivne stranke, koga je Peking proglasio separatistom, u anketama je favorit za narednog predsjednika Tajvana.
Glavna opoziciona stranka Tajvana, Kuomintang, tradicionalno podržava bliske veze s Pekingom i obećala je da će ponovo pokrenuti dijalog s Kinom ako pobijedi na izborima. Međutim, tvrdi da su građani Tajvana jedini koji mogu odlučiti o svojoj budućnosti, prenosi Reuters.
(Vijesti.ba / FENA)