Jučerašnja sjednica Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH je, kako ističe, jasno pokazala da većina koju je napravilo Vijeće ministara nema većinu u Domu naroda što jako usložnjava rad u tom zakonodavnom tijelu.
Na upit novinarke može li se bez HDZ-a i SNSD- a, kaže kako je vrlo teško u ovom trenutku procjenjujući stvari realno, ali naglašava i da isto tako u ovom trenutku aktualna većina definitivno, nema većinu u Domu naroda.
“Neki odnosi i okolnosti se mijenjaju, te većine u Domu naroda definitivno nema bez HDZ-1990, a mi nismo dio većine na razini BiH i mi sigurno nikada nećemo biti oni koji se podrazumijevaju. Želimo sudjelovati u kreiranju odluka i usmjeravanju BiH u potpuno jednom drugom pravcu, a da ćemo biti dizači ruku za neke pogrešne ili odluke koje nisu dobre za naše narode i za Bosnu i Hercegovinu, to sigurno nećemo biti”, rekao je predsjednik HDZ-a 1990.
Izrazio je nadu da će Dom naroda nakon višemjesečnih blokada raditi punim intenzitetom i rješavati brojne probleme.
Govorio je o posljedicama poplava u Jablanici i drugim djelovima BiH, te katastrofalnim ekonomskim gubitcima zbog uništene željezničke infrastrukture za čiju sanaciju još nema projekta.
Ustvrdio je da novac nije problem nego način pristupanja problemu u BiH, te poručio nadležnim da angažiraju stručnjake iz europskih zemalja i povuku crtu, jer su prijeko potrebne rapidne promjene.
Govoreći o sudovima i sucima u BiH, predsjednik Cvitanović je kazao, kako treba doći do parlamentarne većine, ali da na političkoj sceni BiH još vlada neozbiljnost i neodgovornost u odnosu prema onima koje trebaju predstavljati kao i prema europskom putu BiH.
“U ovim novim okolnostima, siguran sam da EU neće uraditi više ustupaka, već ćemo morati donijeti nekoliko zakona među kojima je zakon o sudovima broj jedan”, kazao je.
Na upit novinarke, može li se u ovakvoj državi raditi bez stranih sudaca na čijem odlasku insistira Republika Srpska, predsjednik Cvitanović je odgovorio bez zadrške.
“Stranci u Ustavnom sudu će morati otići iz BiH, ali trebamo promijeniti Ustav. No, u ovim okolnostima mi ne možemo ništa, ne možemo donijeti neki običan tehnički zakon, a ne zakon o Ustavnom sudu koji bi govorio o odlasku stranih sudaca, jer tolika je razina nepovjerenja u BiH među ključnim političkim predstavnicima da se ne može ni izmjeriti”, rekao je.
U tim okolnostima, kako je naglasio neće se donijeti zakon o Ustavnom sudu BiH.
Također je kazao kako nema političke volje ni za izmjene Izbornog zakona niti za slobodu pravosuđa, kao ni skori ulazak u EU, jer smatra da vladajućim strukturama zapravo ne odgovaraju principi Europske unije, prema kojima su pred zakonom svi jednaki.
“Političkim liderima nije to cilj jer su bili sigurni da mogu raditi šta hoće i da ih ruka pravde neće stići, ali sam siguran da će se to promijeniti ulaskom u EU. Zato se bojim da će taj put biti razvučen i da dugo nećemo ući u EU, a ovo društvo je iscrpljeno od korupcije u svim institucijama i na svim nivoima”, zaključio je predsjednik HDZ-a 1990.
(Vijesti.ba / FENA)