Women in Adria: Uručene nagrade najuspješnijim poduzetnicama

4 Min Read

Ove godine četiri finalistice su zavrijedile nagrade u tri kategorije Start-up poduzetnica godine, Mikro poduzetnica godine i Perspektivna poduzetnica godine, a nominacije se prihvataju po preporuci partnerskih fondacija poput Fondacije 787, Fondacije Mozaik ili prema preporuci kolega unutar firme.

U kategoriji Start-up nagradu je osvojila Neda Drvar direktorica BLP Global Consulting.

Neda Drvar je žena koja je otvorila put reciklažnom sistemu u BiH. Na jednoj konferenciji simbolično su ju nazvali „Kraljicom plastike“.

Naime, ona je osnovala kompaniju za proizvodnju plastične ambalaže od sirovine do finalnog proizvoda. Od 2018. godine do danas je pokrenula kompletan pogon s investicijom u objekat i proizvodni pogon s vrijednošću investicije oko 2,5 miliona KM.

Titula Mikro poduzetnice godine rezervisana je ove godine za Sandru Zaimović, direktoricu i vlasnicu Agencije za savjetovanje Psihotron u Sarajevu. Uz mali tim programera sam razvila platformu Psihotron.ba za online psihoterapiju kako bi olakšala što većem broju osobu pristup blagodetima psihoterapije.

Psihotron je priča o ljudima koji imaju hrabrosti potražiti pomoć i o terapeutima koji su tu da ih podrže.

Treća kategorija je podijeljena na Sabinu Muratagić-Daul i Edinu Hadžić koje su pokrenule agenciju Sugar On Top, ali i osnovale dva brenda – Orangetree, fokusiran na proizvode za bebe i djecu, i Stribor Wear, brend za dame koji promovira minimalističku eleganciju.

Njihov rad temelji se na društvenoj odgovornosti: zapošljavaju žene iz ruralnih sredina starije od 40 godina, pružajući im dodatni izvor prihoda i uključujući ih u proizvodnju.

Uz njih na vrhu ove kategorije je i Jelena Pušac-Broćilović suvlasnica dva biznisa: Quantum Medicom i Herbalpharm d.o.o. Banja Luka, i uspješno ih razvija posljednje četiri godine, a oba posla tiču se prirodnog liječenja i prevencije odnosno sprječavanja razvoja bolesti.

Spojila je znanje iz oblasti prava koje joj pomaže da samostalno tumači sve neophodne propise i tako rješava zakonske prepreke, što je u poduzetništvu jako važno.

„Za pokretanje biznisa potrebna je hrabrost“

Projekat Women in Adria, je regionalna mreža poslovnih žena, u procesu širenja svojih aktivnosti na Bosnu i Hercegovinu od 2022 godine.

„U Hrvatskoj postojimo preko 12 godina i naša je misija promovirati i umrežiti žene u poslovanju, te poboljšati njihov položaj u društvu kroz razmjenu iskustava. Women in Adria planira regionalno umrežavanje i već je proširila svoje aktivnosti pored Hrvatske, Bosne i Hercegovine u Makedoniji i Sloveniji, a cilj nam je do 2026. da uđemo na cjelokupan prostor Balkana“, izjavila je Vanja Spaho Partnerica Women in Adria Bosna i Hercegovina.

Women in Adria umrežavanju nastoji povezati sve žene iz svijeta biznisa na prostoru Balkana radi razmjene znanja, iskustava i biznisa, te na taj način osnažiti i ohrabriti žene u njihovom putu ka poslovnim uspjesima.

„Za pokretanje biznisa samo je potrebna hrabrost i odvažnost. Žene uglavnom osjete da su prerasle rad za nekog menadžera, te se sve više okreću pokretanju start-upa. Mi svakako nudimo i edukacije kojima pomažemo ženama na tom putu, kao i mnogo drugih organizacija. Period korone nam je donio rad od kuće i svima nam je, a posebno mlađim generacijama, pokazao da postoji mnogo načina zarade, ne samo rad iz kancelarije.“, dodala je Spaho.

Istakla je da se žene u biznisu susreću sa većim izazovima nego muškarci, samim tim što moraju da balansiraju sa privatnim i poslovnim životom, međutim žene se danas sve bolje snalaze u svim aspektima života, te dobijaju sve veću podršku od muškaraca iz svog okruženja, kao i cjelokupne zajednice.

(Vijesti.ba)

 

x
Share This Article