Trump uvodi nacionalno vanredno stanje: Kreće sa deportacijom miliona migranata

2 Min Read

Novoizabrani američki predsjednik Donald Trump potvrdio je da će proglasiti nacionalno vanredno stanje kako bi ispunio predizborno obećanje o masovnim deportacijama migranata koji borave u SAD-u bez pravne dozvole.

Tokom noći, Trump je putem svoje društvene mreže Truth Social odgovorio na objavu Toma Fittona iz organizacije Judicial Watch, koja je ranije tvrdila da nova administracija priprema ovakav potez te planira koristiti vojsku za provođenje deportacija. Trump je na ovu tvrdnju kratko napisao: “Istina!!!”

Trump je već tokom kampanje obećao da će odmah po preuzimanju dužnosti pokrenuti najveći program deportacija u američkoj historiji, usmjeren na uklanjanje kriminalaca.

Na završnom skupu kampanje u Madison Square Gardenu poručio je:

“Prvog dana mandata ću pokrenuti najveći program deportacija ikada. Svaki grad koji je zahvaćen kriminalom ćemo osloboditi, a te opake kriminalce prvo zatvoriti, a zatim što brže izbaciti iz naše zemlje.”

Već je odabrao nekoliko tvrdolinijaša za ključne pozicije u vladi. Guvernerka Južne Dakote Kristi Noem imenovana je za sekretarku za domovinsku sigurnost, dok je bivši direktor američke imigracije Tom Homan postavljen za “cara granice”.

Homan je najavio da će prioritet biti deportacija kriminalaca i onih koji predstavljaju prijetnju nacionalnoj sigurnosti, ali nije isključio ni protjerivanje cijelih porodica.

Trump je tokom kampanje izjavio da će u borbi protiv ilegalne migracije mobilizirati Nacionalnu gardu, a čak je predložio i da se hiljade vojnika povuku iz inostranstva i prebace na granicu s Meksikom.

Procjene govore da u SAD-u trenutno živi oko 11 miliona migranata bez legalnog statusa, a njihovo uklanjanje moglo bi koštati milijarde dolara godišnje. Pored troškova, ekonomski efekti uključuju gubitak poreznih prihoda i ozbiljan nedostatak radne snage u sektorima poput poljoprivrede.

Martha Raddatz, glavna dopisnica ABC Newsa, izvijestila je o mogućim posljedicama Trumpovih planova za poljoprivrednu industriju u Kaliforniji.

“Bez ovih radnika, država bi stala. Hrana ne bi dolazila do stolova. Ako se u dolini San Joaquin provedu ovi planovi, poljoprivredni sistem bi se doslovno urušio,” izjavio je Manuel Cunha Jr., predsjednik Lige farmera Nisei.

(Vijesti.ba)

x
Share This Article