Snage sigurnosti Turske privele su najmanje 459 osoba osumnjičenih da su povezane s terorističkom organizacijom FETO, odgovornom za pokušaj puča u toj zemlji u julu 2016, potvrdio je turski ministar unutrašnjih poslova Ali Yerlikaya.
Yerlikaya se oglasio na društvenim mrežama navodeći da ekipe turske policije provode akciju privođenja “Stezaljka-30” u 66 turskih gradova, među kojima su Ankara, Istanbul i Izmir.
66 ilde FETÖ’ye yönelik düzenlenen “KISKAÇ-30” operasyonlarında 459 şüpheli yakalandı
FETÖ elebaşının ölümünden sonra da; bu hain terör örgütüne yönelik yürüttüğümüz mücadelede hiçbir gevşemeye yer yok! Milli irademize darbe yapmaya yeltenen bu hain yapıyı, temizleyene kadar… pic.twitter.com/sj8kwDUxk1
— Ali Yerlikaya (@AliYerlikaya) November 19, 2024
Navodeći da je tokom pretresa privedeno 459 osoba, Yerlikaya je napomenuo da je utvrđeno da su osumnjičeni bili smješteni u ćelijama zvanim “kuće za odsustvo” te pripadali finansijskim, studentskim, policijskim, vojnim i sudskim tajnim strukturama organizacije FETO.
Yerlikaya je naveo da je utvrđeno i da su osumnjičeni vršili propagandu za organizaciju putem svojih platformi društvenih medija, komunicirali s odgovornim članovima organizacije putem telefonskih govornica te koristili program za kripto komunikaciju organizacije “ByLock”.
“Ni nakon smrti čelnika FETO-a (Fetullah Gulen) nema mjesta opuštanju u našoj borbi protiv ove izdajničke terorističke organizacije. Borićemo se dok ne eliminišemo ovu izdajničku strukturu koja pokušava da izvede državni udar protiv naše nacionalne volje. Čestitam našim državnim tužilaštvima koji su koordinirali akcije i našim herojskim policajcima koji su izveli akcije”, poručio je Yerlikaya.
Teroristička organizacija Fetullahci (FETO) odgovorna je za krvavi pokušaj puča u Turskoj u noći 15. jula 2016. godine, a riječ je o terorističkoj organizaciji koju je predvodio Fetullah Gulen, godinama nastanjen u Sjedinjenim Američkim Državama, a čije izručenje je Turska ranije zvanično zatražila od SAD-a. Gulen je preminuo prošlog mjeseca.
Članovi te terorističke organizacije godinama su, namještanjem ispita, napredovali u službi, infiltrirajući se tako u institucije države. Potom su, najprije u decembru 2013. godine, pristalice FETO-a u pravosuđu Turske montiranim procesom o navodnoj korupciji pokušali procesuirati brojne visoke zvaničnike.
Nekoliko godina kasnije uslijedio je i krvavi pokušaj državnog udara terorista FETO-a, odnosno pokušaj puča kojeg su izveli oficiri koje je FETO infiltrirao u tursku vojsku.
Istraga u vezi s terorističkom organizacijom FETO pokazala je da se radi o globalnoj mreži koja ne predstavlja opasnost samo za Tursku, nego i za svaku drugu zemlju u kojoj je aktivna. Na to su u više navrata i ukazivali turski zvaničnici. Tokom pokušaja puča u Turskoj poginule su 253, a ranjeno je više od 2.730 osoba.
(Vijesti.ba)