Orban je jučer rekao da je pozvao Netanyahua u Mađarsku iako su neke članice EU objavile da će biti uhapšen ako stupi na njihovo tlo nakon što je Međunarodni kazneni sud (ICC) za njim izdao nalog za njegovo hapšenje zbog rata u Gazi.
Visoki predstavnik EU za vanjsku politiku Josep Borrell je ranije rekao da vlade država članica Evropske unije ne mogu birati hoće li izvršiti naloge za hapšenje koje je ICC izdao protiv dvojice izraelskih lidera i komadanta Hamasa. ICC je u četvrtak izdao naloge za hapšenje izraelskog premijera Benjamina Netanyahua, bivšeg izraelskog ministra odbrane Yoava Gallanta i vođe Hamasa Ibrahima Al-Masrija zbog navodnih zločina protiv čovječnosti.
Sve države članice EU potpisnice su osnivačkog akta ICC-a, tzv. Rimskog statuta. Nekoliko država članica EU objavilo je da će ispuniti svoje obveze prema statutu ako bude potrebno. No, mađarski premijer Viktor Orban pozvao je Netanyahua da posjeti njegovu zemlju, uvjeravajući ga da neće biti izložen nikakvom riziku ako to učini.
“Države koje su potpisale Rimsku konvenciju obvezne su provesti odluku suda. To nije opcionalno,” rekao je šef evropske diplomatije Josep Borrell tokom posjeta Cipru gdje je bio na radionici izraelskih i palestinskih mirovnih aktivista.
Dodao je da iste obveze imaju i članice koje žele pristupiti EU-u. Sjedinjene Američke Države odbacile su odluku MKS-a, a Izrael je potez ICC-a ocijenio kao antisemitski.
“Svaki puta kada se netko ne slaže s politikom jedne izraelske vlade optužuje ga se za antisemitizam”, rekao je Borrell čiji mandat ističe ovoga mjeseca. “Imam pravo kritizirati odluke izraelske vlade, bilo da je riječ o Netanyahuu ili nekome drugome, a da me se ne optužuje za antisemitizam. To nije prihvatljivo. Dosta je toga”, istaknuo je.
(Vijesti.ba)