Foto: U.S. Army
Prijetnja direktnog sukoba sa Rusijom zbog rata u Ukrajini eskalirala je posljednjih dana poslije odluke da se Kijevu dozvoli da ispaljuje rakete dugog dometa duboko u Rusiju što je izazvalo oštro upozorenje Moskve o nuklearnoj odmazdi, tumači taj list koji važi za naklonjenog Trumpu.
General Jack Keane, bivši zamjenik načelnika Generalštaba američke vojske, rekao je za londonski “Times”, prenosi “Daily Mail”, da će rat u Ukrajini ostati glavni prioritet i nove administracije SAD-a uprkos strahovanjima da bi Trump mogao da povuče vitalnu američku podršku ukrajinskim ratnim naporima.
Keane je odluku Sjeverne Koreje da pojača ruske linije svojim trupama nazvao “najvećom eskalacijom u tom ratu”, upozorivši da sve jači savez Rusije, Sjeverne Koreje, Irana i Kine predstavlja “najozbiljniji i najopasniji izazov” Zapadu za skoro 100 godina, prensi Beta.
“Putin ubrzava stvari. Ja sam za pregovore s njim kada je to u najboljem interesu Ukrajine. Ali mislim da on ne želi da pregovara o dogovoru. Radije bi zauzeo tu cijelu zemlju”, smatra general.
Napetost je još više porasla pošto je Rusija 21. novembra upotrebila eksperimentalnu balističku raketu srednjeg dometa na Dnjepru.
Raketa nazvana “Orešnik” nosi više bojevih glava, smatra se da može da nosi i nuklearno oružje i putuje brzinom i putanjom koja otežava presretanje.
Analitičari su upozorili da taj projektil treba da “poruči Zapadu da odstupi” u vrijeme kada su SAD konačno priznale Ukrajini pravo da koristi američke rakete ATACMS za gađanje duboko u Rusiju, dok Ukrajina želi da uspori zamah napredovanja ruskih trupa, piše “Daily Mail”.
Ukrajina i dalje drži svoje položaje u ruskoj oblasti Kursk, ali Putinove snage su posljednjih sedmica postigle napredak uz podršku 10.000 sjevernokorejskih vojnika koji su, kako se izvještava, raspoređeni da pomognu potiskivanje vojske Ukrajine.
General Keane je upozorio da, dok se Rusija muči da ostvari obećane “velike dobitke i trpi 30.000 žrtava svakog mjeseca”, Moskva efikasno sarađuje sa svojim saveznicima.
Putin je u petak rekao da će Rusija nastaviti da testira svoju novu hipersoničnu raketu “Orešnik” “uključujući i borbene uslove u zavisnosti od “situacije i prirode sigurnosnih prijetnji Rusiji”.
Hipersonična raketa “Orešnik”, prvi put korištena u četvrtak, po ruskim vojnim izvorima može da leti brzinom 10 puta većom od brzine zvuka – blizu 12.200 kilometara na sat ili 3,4 kilometra u sekundi, s dometom od 5.000 kilometara.
Usred sve veće zabrinutosti zbog mogućnosti direktnog sukoba s Rusijom, šef NATO-a Mark Rutte je u petak na Floridi razgovarao s novoizabranim predsjednikom Trumpom o “globalnim sigurnosnim pitanjima sa kojima se suočava Alijansa”.
U svom prvom mandatu Trump je agresivno gurao Evropu da poveća troškove odbrane i doveo u pitanje pravednost raspodjele doprinosa transatlantskoj alijansi NATO-a.
Rutte, bivši holandski premijer, rekao je ranije da želi da s Trumpom razgovara i o prijetnji od sve toplijih odnosa Sjeverne Koreje i Rusije.
Trumpova pobjeda za povratak na mesto predsjednika SAD je izazvala nervozu u Evropi da bi on mogao da prekine ključnu vojnu pomoć Washingtona Ukrajini.
Saveznici u NATO-u kažu da je zadržavanje Kijeva u borbi protiv Moskve ključno za evropsku i američku sigurnost, prenosi “Daily Mail”.
“Sve više vidimo da Sjeverna Koreja, Iran, Kina i naravno Rusija rade zajedno protiv Ukrajine”, rekao je Rutte nedavno na sastanku evropskih lidera u Budimpešti.
“Rusija mora da plati za to, a jedna od stvari koju oni rade je isporuka tehnologije Sjevernoj Koreji”, za koju je upozorio da prijeti “kopnenom dijelu SAD (i) Evrope”.
(Vijesti.ba)