Uspostavljena je kao ravnopravna jugoslavenska republika u svojim historijskim granicama, pri čemu je državnost građena u okvirima Jugoslavije kao međunarodno priznate države.
Na Prvom zasjedanje ZAVNOBiH-a usvojena je Rezolucija na kojoj je difinirano da narodi BiH hoće da njihova zemlja, koja nije ni srpska ni hrvatska ni muslimanska nego i srpska i hrvatska i muslimanska, bude slobodna i zbratimljena te se konstatuje kako će narodi Bosne i Hercegovine učestvovati ravnopravno sa ostalim našim narodima u izgradnji narodne demokratske federativne Jugoslavije. Ova Rezolucija je oživotvorila bosanskohercegovačku državnost te je nastavljena izgradnja državnih institucija Bosne i Hercegovine. Djelovali su zakonodavni odbori, Zemaljska komisija za ispitivanje zločina okupatora i njegovih pomagača, Vjerska komisija i tako dalje.
Taj put obnove bosanskohercegovačke državnosti nije bio jednostavan. Na njemu je bilo raznih izazova, bilo je protivnika, čak i unutar vrha jugosavskog komunističkog pokreta, ali jedinstvo bosanskohercegovačkog narodnooslobodilačkog pokreta savladalo je te prepreke. U promijenjenim okolnostima prilikom sloma jugoslavenske države 1990-ih godina upravo su ove odluke omogućile nastavak izgradnje Bosne i Hercegovine kao samostalne države.
Ni dvostruka agresija nije uspjela slomiti državu Bosnu i Hercegovinu, ni onda kada su je svi već bili otpisali.
Možda je to sve, onako friško, stalo u sinoćnju pobjedu košarkaške reprezentacije BiH protiv Hrvatske, u kojoj je nadoknađen i debelo prebačen zaostatak od -13 iz Zagreba. Sve je stalo u jednu rečenicu kapitena bh. košarkaša Džanana Muse: BiH nikad ne otpisujte!
I zato danas ne spuštajte zastave, izvisite ih na svoje prozore, a ne samo profile na društvenim mrežama, ponosite se svojom zastavom, a još više državom.
(Vijesti.ba)