Francuski premijer popustio krajnjoj desnici kako bi spriječio pad vlade

2 minuta čitanja

Francuski premijer Michel Barnier danas je učinio još jedan veliki ustupak krajnje desnom Nacionalnom okupljanju Marine Le Pen, odustavši od planiranog smanjenja naknada za lijekove ne bi li u posljednji trenutak progurao prijedlog proračuna za 2025.

 

Barnier i Le Pen razgovarali su u ponedjeljak, saopćio je njegov ured, uoči ključnog glasanja parlamenta kasnije poslijepodne koje bi Nacionalno okupljanje i ljevica mogli iskoristiti da sruše vladu.

To je drugi put da je Barnier popustio zahtjevima Nacionalnog okupljanja nakon što je prošle sedmice odustao od povećanja cijena struje u vrijednosti od gotovo tri milijarde eura.

Barnierova manjinska vlada ovisi od svoje uspostave u septembru o podršci Nacionalnog okupljanja za opstanak. Prijedlog proračuna, kojim se želi obuzdati rastući javni deficit putem povećanja poreza i rezanja potrošnje u vrijednosti od 60 milijardi eura, mogao bi raskinuti tu saradnju. Deficit bi, po planovima, trebalo smanjiti na pet posto BDP-a sa šest posto ove godine.

Zastupnici će u ponedjeljak poslijepodne glasati o ključnom elementu proračuna, financiranju sistema socijalnog osiguranja. Nacionalno okupljanje pozdravilo je odustajanje od povećanja cijena struje, ali traži još. Ostaje vidjeti hoće li i novi ustupak biti dovoljan.

Le Pen želi, naime, i da Barnier uskladi penzije s inflacijom, zamrzne povećanje poreza na plin i smanji francuske doprinose EU-u.

Ako ne dobije dovoljno glasova za usvajanje prijedloga proračuna za socijalno osiguranje, Barnier se može pozvati na članak 49.3 ustava, što bi mu omogućilo da mjera bude usvojena bez glasanja parlamenta. No to povlači za sobom glasanje o povjerenju vladi pa bi Nacionalno okupljanje i ljevica mogli srušiti vladu već u srijedu. Nijedna francuska vlada nije tako pala od 1962.

Barnier bi mogao i dopustiti da se glasanje održi. Bude li prijedlog odbačen, vratilo bi ga se u Senat na doradu. No stranke mogu zatražiti glasanje o povjerenju vladi čak i ako se Barnier ne pozove na članak 49.3.

(Vijesti.ba)

Podijeli ovaj članak