Stojanović i Mioković: Hitno ukloniti spomen-ploču ratnom zločincu Ratku Mladiću

3 minuta čitanja

Potpredsjednik Federacije Bosne i Hercegovine Igor Stojanović i predsjedavajući Zastupničkog doma Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine Dragan Mioković održali su sastanak s predsjedavajućim Općinskog vijeća Novo Sarajevo Edisonom Pavlovićem i njegovim zamjenikom Arslanom Dučićem.

Oni su se sastali povodom pisma koje su uputili gradonačelniku Istočnog Sarajeva Ljubiši Ćosiću, u kojem je zatraženo uklanjanje spomen-ploče posvećene osuđenom ratnom zločincu Ratku Mladiću na lokalitetu Vraca.

Na sastanku je pružena podrška uklanjanju ploče te dogovoreno da se u narednom periodu uputi zajednička inicijativa visokom predstavniku Christianu Schmidtu, kako bi se putem njegovih ovlasti osigurala hitna akcija uklanjanja ove ploče koja veliča ratnog zločinca.

Naglašeno je da visoki predstavnik, kao tumač Dejtonskog mirovnog sporazuma, ima ključnu ulogu u procesu pomirenja i izgradnji društva bez simbola mržnje i podjela.

Podsjetili su da je prethodni visoki predstavnik Valentin Inzko, uz podršku međunarodne zajednice, insistirao na uklanjanju ploče s imenom prvosnažno osuđenog ratnog zločinca Radovana Karadžića sa zgrade studentskog doma na Palama, koja je uklonjena 10. decembra 2020. godine.

Potpredsjednik FBiH podsjetio je na izmjene Krivičnog zakona BiH koje je 23. jula 2021. godine donio Valentin Inzko, a koje zabranjuju negiranje genocida i drugih ratnih zločina, kao i veličanje ratnih zločinaca.

U zakonu se između ostalog navodi: “Ko dodijeli priznanje, nagradu, spomenicu, bilo kakav podsjetnik ili bilo kakvu privilegiju ili slično osobi osuđenoj pravomoćnom presudom za genocid, zločin protiv čovječnosti ili ratni zločin, ili imenuje javni objekt kao što je ulica, trg, park, most, institucija, ustanova, općina ili grad, naselje i naseljeno mjesto, ili slično, ili registrira naziv po ili prema osobi osuđenoj pravomoćnom presudom za genocid, zločin protiv čovječnosti ili ratni zločin, ili bilo na koji način veliča osobu osuđenu pravomoćnom presudom za genocid, zločin protiv čovječnosti ili ratni zločin, kaznit će se kaznom zatvora od najmanje tri godine”.

Nakon sastanka potpredsjednik Stojanović naglasio je da uklanjanje simbola koji veličaju zločine i ideologije podjela nije samo pravna i politička obaveza, već i moralna dužnost prema budućim generacijama.

– Bosna i Hercegovina mora biti zemlja u kojoj se cijene vrijednosti zajedništva, tolerancije i suživota, a ne veličaju oni koji su simboli destrukcije i zla – kazao je Stojanović.

Učesnici sastanka istaknuli su važnost zajedničkih napora svih relevantnih institucija, međunarodne zajednice i građana kako bi se uklonili simboli podjela te promovirale vrijednosti mira, suživota i tolerancije, saopćeno je iz Kabineta potpredsjednika FBiH Igora Stojanovića.

(Vijesti.ba / FENA)

x
Podijeli ovaj članak