Grad Makao primjer uspjeha politike ‘jedna država, dva sistema’

2 minuta čitanja

Stoljećima tihi i mirni grad Makao, smješten uz Hong Kong, rijetko je privlačio toliku pažnju kao što to čini danas.

Nekada poznat kao “grad kockarnica” i česta pozadina za gangsterske filmove, Makao se transformisao u užurbani centar, poznat po svojoj ekonomskoj vitalnosti, niskim stopama kriminala i izuzetnoj javnoj dobrobiti.

Za manje od sedmicu dana, ovaj bogati i kulturno živahni kineski teritorij proslavit će 25. godišnjicu svog povratka matičnoj domovini, čime je okončana višestoljetna portugalska okupacija, navodi Xinhua.

Od 1999. godine, Makao je pod vladavinom politike “jedna država, dva sistema” – jedinstvenog aranžmana koji mu omogućava da zadrži svoj kapitalistički sistem i način života unutar socijalističke Kine.

Ovaj koncept je prvi put predložio kineski lider Deng Xiaoping 1980-ih godina kako bi ujedinio zemlju, prvobitno imavši na umu i Tajvan. Kasnije je implementiran u dvije kineske posebne administrativne regije (SAR) Hong Kong i Makao nakon njihovog prelaska s kolonijalnih vlasti krajem 1990-ih godina.

Uprkos početnom skepticizmu, Makao je razočarao pesimiste, postavši model uspjeha politike “jedna zemlja, dva sistema”.

Uspjeh Makaou pripisuje se njegovom snažnom odnosu s centralnim vlastima, efikasnom političkom sistemu, brzom ekonomskom rastu, značajnim poboljšanjima životnog standarda i harmoničnom suživotu različitih etničkih grupa.

Pod politikom “jedna zemlja, dva sistema”, Makao je osigurao snažnu podršku svoje matične domovine, Kine, i pravo da se njime upravlja od strane samih stanovnika Makaoua.

Ova politika potaknula je brzi ekonomski rast Makaoua. U poređenju s 1999. godinom, njegov bruto domaći proizvod po glavi stanovnika više nego je učetverostručen, dosegnuvši oko 70.000 američkih dolara u 2023. godini. To se uglavnom dogodilo paralelno s ekonomskim usponom kontinentalne Kine.

Nekada poznat kao “grad kockarnica” i česta pozadina za gangsterske filmove, Makao se transformirao u užurbani centar, slavan po svojoj ekonomskoj vitalnosti, niskim stopama kriminala i izuzetnoj javnoj dobrobiti. Ove godine, magazin Forbes rangirao je Makao kao drugo najbogatije mjesto na svijetu, odmah nakon Luksemburga.

(Vijesti.ba / FENA)

x
Podijeli ovaj članak