EK prikuplja podatke kako bi utvrdila je li TikTok prekršio zakon EU.
Evropska komisija danas je objavila otvaranje službenih postupaka protiv TikToka, koji se sumnjiči da nije adekvatno ublažio rizike povezane s integritetom izbora u vezi s poništenim rumunskim izborima.
Rumunski predsjednički izbori 24. novembra donijeli su iznenadnu pobjedu Georgescua, nezavisnog nacionalista i euroskeptika koji je prethodno bio slabo poznat javnosti. Izbori su poništeni nakon što je Ustavni sud primio dokaze o ruskoj interferenciji u izborni proces, posebno na TikToku, kako su prenijele rumunske obavještajne službe.
Brige Komisije odnose se na način na koji algoritam preporuka na društvenoj mreži funkcioniše, kao i na sistem političkih oglasa koji zahtijevaju jasno označavanje.
Ovo je samo prvi korak u utvrđivanju je li TikTok prekršio DSA. Sada, kada su službeni postupci započeli, Komisija će prikupljati dodatne informacije. Ako se utvrdi da nije u skladu s zakonodavstvom EU, TikTok bi mogao biti kažnjen novčanom kaznom do 6% svog globalnog prihoda.
“Kad god posumnjamo na takvu interferenciju, naročito tokom izbora, moramo djelovati brzo i odlučno”, izjavila je Ursula von der Leyen, predsjednica Evropske komisije. “Nakon ozbiljnih naznaka da su strani akteri interferirali u rumunskim predsjedničkim izborima koristeći TikTok, sada pažljivo istražujemo je li TikTok prekršio Zakon o digitalnim uslugama time što nije adekvatno adresirao takve rizike. Mora biti potpuno jasno da u EU sve online platforme, uključujući TikTok, moraju biti odgovorne.”
Oglasni sadržaj vezan za Georgescua širio se na TikToku, što je bila neorganska pojava, prema Komisiji, koja vjeruje da je mogao biti promoviran pomoću botova i lažnih naloga.
Krajem novembra Komisija je zatražila informacije od TikToka kako bi utvrdila koje su mjere poduzete da se smanji moguća algoritamska pristranost u izborima, što je označilo prvi korak u mogućoj istrazi. Rok za odgovor bio je prošli petak.
Nedjelju dana kasnije, Komisija je objavila “naredbu o zadržavanju”, zahtijevajući od TikToka da preda podatke o svojim sistemima preporuka od 24. novembra do 21. marta radi daljnje analize.
Konačno, nakon deklasifikacije rumunskih obavještajnih dokumenata o interferenciji, Komisija je izdala “hitni zahtjev za informacijama”.
(Vijesti.ba)