Iz SDA navode kako kroz ovo zakonsko rješenje je Federacija namjerava krenuti stopama RS i kritike odlike Ustavnog suda.
Zastupnica Jasmina Bišćević-Tokić navodi da se prijedlogom Vlade FBiH brutalno krše odluke Ustavnog suda Bosne i Hercegovine u vezi sa državnom imovinom, te je uputila amandman kojim se iz prijedloga briše sporni član 4.
– Ovim članom je predviđena mogućnost upisa zemljišta kao vlasništvo općine ili grada na čijem se području nalazi, što je u direktnoj suprotnosti sa odlukama Ustavnog suda BiH kojim je utvrđeno da entiteti ne mogu prisvajati nadležnosti da odlučuju o vlasničkopravnim ovlaštenjima na državnoj imovini i da nemaju ustavnu nadležnost za regulisanje pravne materije koja se odnosi na državnu imovinu, navodi ona.
Poziva kolege u Predstavničkom domu da podrže amandman kojim se briše ovaj neustavni član Zakona kako Federacija ne bi ponovo krenula stopama entiteta RS u pokušajima uzurpiranja državne imovine suprotno odlukama Ustavnog suda BiH i odluci Visokog predstavnika o zabrani raspolaganja državnom imovinom, što je već bio slučaj u ovom mandatu.
– Zabrinjava izostanak reakcije pojedinih predsjednika vladajućih stranaka koji su se nedavno pozivali na odluke Ustavnog suda BiH, ali samo onda kada time pravdaju svoju servilnost naspram koalicionih partnera iz HDZ-a BiH. Također zabrinjava šutnja zvaničnika vladajuće koalicije koji su u prošlom mandatu, dok su bili u opoziciji, upozoravali na opasnost ovakvih rješenja, a sada im, kada su preuzeli fotelje u vlasti poput načelnika Općine Stari Grad Irfana Čengića, ne smeta kršenje odluka Ustavnog suda BiH i uzurpacija državne imovine. Nadam se da će među parlamentarcima biti dovoljno onih koji su svjesni opasnosti koja prijeti usvajanjem ovakvog zakonskog rješenja, te da će prihvatiti amandman koji sam dostavila na predloženi zakon, navodi ona.
Vijesti.ba su ranije pisale da je suštinski problem za većinu u tome da se ovim promjenama vlasništvo nad građevinskim zemljištem (bez upisanog prava korištenja drugog lica) prepiše na jedinice lokalne samouprave (općine) kao i ono koje je evidentirano kao društveno odnosno državno vlasništvo sa upisanim pravom upravljanja, raspolaganja ili korištenja u korist društveno pravnih subjekata koji više ne egzistiraju.
Također je predviđeno da općine trebaju saglasnost jedino resornog kantonalnog ministarstva za provedbu svojih odluka po ovom pitanju.
Da bi se razumio lakše kontekst spornosti određenih članova, ovako je ranije pisalo u Zakonu o građevinskom zemljištu.
Prijedlog ovog zakona došao je iz Federalne uprave za geodetske i imovinsko-pravne poslove (FGU), na čijem je čelu Željko Obradović.
(Vijesti.ba)