Business Insider: Plinski sporazum Rusije Ukrajine pokazao svu složenost rata

3 Min Read

Taj aranžman, koji datira još od pada Sovjetskog Saveza, sada je, međutim, istekao.

Rusija je zaradila procijenjenih pet milijardi dolara od tranzita u 2024., a Ukrajina je dobila do milijardu dolara.

Rusija više ne može slati prirodni plin u Evropu preko ukrajinskih plinovoda nakon što je u srijedu istekao petogodišnji ugovor, sklopljen prije početka rata.

Označava kraj dugotrajnog aranžmana koji je koristio Ukrajinu kao kanal za zapadni ruski plin – sporazum koji se nastavio čak i nakon što je 2022. godine izbio rat punog obima.

Evropske zemlje koje su dobijale taj plin, poput Slovačke i Austrije, plaćale su Rusiji taj energent. Reuters je izračunao u decembru da bi ruska ekonomija zaradila oko pet milijardi dolara samo za 2024. od transporta plina kroz Ukrajinu.

- OGLAS -

Novinska agencija također je procijenila da bi Kijev te godine mogao dobiti između 800 miliona i milijardu dolara od naplate tranzitnih naknada.

Ukrajina je, međutim, mjesecima signalizirala da planira dopustiti da ugovor istekne 1. januara 2025., i sada je ispunila to obećanje.

– Kada je Putin proglašen ruskim predsjednikom prije više od 25 godina, godišnji tranzit plina preko Ukrajine u Evropu iznosio je ukupno više od 130 milijardi kubnih metara. Danas je to jednako nuli – napisao je ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski.

Ukrajinski ministar energetike Herman Haluščenko, kazao je da je ugovor o tranzitu prekinut zbog razloga nacionalne sigurnosti.

Ruski plinski konglomerat Gazprom potvrdio je u srijedu da su njegovi energetski tokovi kroz Ukrajinu zaustavljeni, navodeći “ponovljeno i izričito odbijanje ukrajinske strane da produži te sporazume”.

Ukrajinsko-ruski sporazum koji sada ne postoji razotkrio je složenost rata i njegove političke posljedice u Evropi, pri čemu su se države Evropske unije borile da smanje svoje oslanjanje na ruske energente iako su isporučivale oružje Ukrajini i pokušavale sankcionirati Moskvu.

I dok su hiljade ginule svake sedmice u žestokim borbama u Lugansku, Donjecku, Harkovu i Kursku, plin koji je prolazio kroz ista područja omogućio je i Kijevu i Moskvi da međusobno profitiraju na dobrima i postrojenjima.

Ukrajina je plinovodom dovodila ruski plin u Evropu od raspada Sovjetskog Saveza 1991. godine, a kupci energenata prvo su izrazili zabrinutost da neće moći na vrijeme pronaći alternativno snabdijevanje ako ugovor istekne.

Slovački premijer Robert Fico kritikovao je odluku Kijeva u novogodišnjem obraćanju, rekavši da bi prekid dotoka jeftinog ruskog plina u Evropi stvorio “drastičan uticaj” na zemlje EU, ali ne bi naštetio Rusiji.

Austrija je, s druge strane, prekinula veze s Gazpromom u decembru, optužujući Rusiju da ucjenjuje austrijsku plinsku kompaniju OMV korištenjem energije kao aduta za podršku Ukrajini u Evropi, pišu u četvrtak novine The Business Insider.

(Vijesti.ba/FENA)

Share This Article