Iz Engleske do Trebinja: Orhan Tičić donosi inovaciju u ugostiteljstvo

6 minuta čitanja

Brojni su primjeri onih koji su poslovni uspjeh postigli u zemljama zapadne Evrope, a žele da sačuvaju vezu sa rodnim krajem. 

Jedan od njih je mladi biznismen Orhan Tičić iz Engleske, koji je odlučio novac uložiti u rodno Trebinje. Zahvaljujući njemu, u ljeto 2023. godine Trebinje je dobilo halal restoran koji je smješen u Vakufskoj kući, u starom dijelu grada u blizini Sultan Ahmedove džamije.

Odluka da uloži u Bosnu i Hercegovinu, posebno u Trebinje, nastala je iz želje da doprinese rodnom kraju. Sve više ga vuče želja da tamo provodi vrijeme.

– Osjetio sam da postoji prostor za inovativan i moderan halal restoran koji bi mogao privući kako domaće tako i goste iz inozemstva, ali i pružiti nešto novo Trebinju. Na ideju sam došao zajedno sa prijateljem Tihomirom Ateljevićem i nisam mnogo razmišljao da započnem taj projekt. U Engleskoj, kao i u većem dijelu svijeta, odavno postoji trend halal restorana. Meni se činilo da i u Trebinju nedostaje mjesto sa halal ponudom. Želio sam da Trebinje ima opciju koja zadovoljava standarde halal ishrane, što također doprinosi turističkoj ponudi grada – kazao je Tičić.

Ponosni da su dobili halal certifikat, Tičić ističe da proces nije lak, treba dosta truda i vremena. Od aplikacije i edukacije, do inspekcija i audita.

– Dobiti certifikat također znači da imate visoke higijenske standarde, kao i kvalitetu hrane, koji se moraju održavati i dokumentovati. Važno je i pridržavanje osnovnim etičkim standardima u poslovanju, što uključuje pravedan odnos prema radnicima i brigu o okolišu. Naravno, vrhunski kvalitet mesa i ostalih proizvoda je najvažniji. Mi imamo redovne kontrole, audite i inspekcije, kako bi provjerili da li se sve procedure pravilno provode i poštivaju – kaže.

Tičić je zadovoljan dosadašnjim razvojem i načinom na koji su građani Trebinja i lokalna vlast prihvatili njihov restoran.

– Trebinjci su ljudi koji će vam uvijek izaći u susret, pomoći kako god mogu. Veliku podršku nam je pružio Medžlis Islamske zajednice Trebinje, što vrlo cijenim. Također Federalno ministarstvo raseljenih osoba i izbjeglica je u početku pomoglo malim grantom, koji je dobrodošao da bi kupili dio namještaja. Imao sam savjete i pomoć kuhara Nihada Memeledžije. Moj otac Faruk i moja supruga Anna su moj glavni oslonac. Njihova podrška, posvećenost i razumijevanje za sve izazove koje smo prolazili i prolazimo su ključni za uspjeh tog, kao i ostalih poduhvata koje planiram u narednom periodu – kazao je Tičić.

Obuka i razvoj osoblja jedan su od njihovih prioriteta. On kaže da je pronaći radnu snagu izazov s kojim se suočava ugostiteljski sektor ne samo u Bosni i Hercegovini, već širom regije.

– Ipak, trudimo se da izgradimo posvećen tim koji dijeli moju strast za radom, kvalitetom i pažnjom prema gostima. Uglavnom, napredak osoblja se vidi i drago mi je da se trude – naglasio je.

Tičić kaže da su uspostavili saradnju sa pouzdanim lokalnim dobavljačima, koji ispunjavaju halal standarde te od njih i nabavljaju proizvode. Gosti uglavnom ističu zadovoljstvo uslugom i kvalitetom hrane.

– Mnogo pohvala dobili su od stranih, kao i od domaćih turista. Imamo puno pozitivnih komentara i recenzija, to nam daje dodatnu motivaciju da stalno unapređujemo uslugu i jelovnik. – naglasio je.

Na osnovu ličnog iskustva Tičić je poručio bh. građanima u dijaspori, potencijalnim investitorima u BiH, da vjeruju u potencijal rodnog kraja i iskoriste prilike koje im pruža.

– Izazova će uvijek biti, naročito kad je riječ o birokratskim procedurama, ali svaki uspjeh ovdje ima posebnu vrijednost i ispunjava čovjeka na drugačiji način. Uz dobru pripremu, moguće je stvoriti nešto što doprinosi lokalnoj zajednici, zapošljava ljude i ostavlja pozitivan utisak. Iskustvo u inostranstvu može se uspješno primijeniti u BiH, a ovakve investicije omogućavaju vezu s rodnim krajem. A veza sa rodnim krajem je vrlo važna. Svi mi koji smo u dijaspori, bez obzira na vjeru i nacionalnost, trebali bismo pokušati koliko možemo da pomognemo rodnom kraju i našoj državi. Kad bismo iskoristili samo deset posto resursa dijaspore mogli bismo zaista dosta pomoći, ne samo rodnom kraju nego i državi – poručio je.

Orhan Tičić i njegova supruga Anna angažirani su na dvije adrese, u dvije države. Osim u Bosni i Hercegovini, žive i rade i u Velikoj Britaniji gdje imaju Firmu”MealDash” a izrađuju web-stranice, aplikacije, vode socijalne mreže i marketing za klijente koji su pretežno u ugostiteljstvu.

– Putujemo puno između dvije države. Imam vremena za obje firme, za ostale projekte, porodicu i sve ostalo. Ako ste dobro organizovani, sve se može stići. Supruga je zavoljela Trebinje, ljude i našu zemlju – naglasio je Orhan Tičić, u informaciji dostavljenoj Feni iz Agencije BHDINFODESK iz Birminghama.

(Vijesti.ba / FENA)

x
Podijeli ovaj članak