Kako navode iz Centra za sigurnosne studije BiH, građani su frustrirani i uplašeni te traže se krivci, između ostalih i u vlastima, koji bi, po njihovom shvatanju, trebali preuzeti dio odgovornosti.
“Ova dešavanja u najbližem susjedstvu, ali i sličan masakr u Mladenovcu, u Srbiji, u maju 2023. godine, svakako bi i vlastima u Bosni i Hercegovini konačno trebali poslužiti za aktivnije djelovanje na planu prisutnosti naoružanja u našem društvu. Povedanje sigurnosti građana, u prvom redu, treba biti usmjereno na smanjenje ilegalnog naoružanja kojim se počini preko 95% krivičnih djela s upotrebom naoružanja.
Potrebno bi bilo što prije uspostaviti tijelo sastavljeno od predstavnika izvršne, zakonodavne i pravosudne vlasti, koje bi predložilo konkretne mjere kojima bi se konačno i trajno unaprijedio normativni i praktični, ali i sistem sankcija vezan za držanje i nošenje oružja u Bosni i Hercegovini. Nedopustiva je više improvizacija, koju smo svjedočili u famoznim i populističkim zaključcima Skupštine Kantona Sarajevo o sigurnosnoj situaciji prije par mjeseci. Ovom problemu treba pristupiti seriozno i možda slijediti radikalne mjere koje crnogorske vlasti namjeravaju provesti u narednom periodu ili kao što je to učinila i Srbija svojevremeno.
U interesu sigurnosti građana, vlasti moraju iskazati znatno proaktivniji pristup, nego što je to alibi politika koja je provođena do sada. Niko ne može sa sigurnošdu garantovati da se slični tragični slučajevi ne mogu desiti i u Bosni i Hercegovini. Mudrost, sadržana u narodnoj poslovici da „pametni ljudi uče na tuđim greškama, a budala na svojim“, trebala bi poslužiti osobama u vlasti da preduzmu hitne korake.
Građani Bosne i Hercegovine s pravom očekuju od onih, kojima su povjerili da obavljaju vlasti u njihovo ime, da u tom kapacitetu provode sve aktivnosti koje de poboljšati njihovu sigurnost. U izazovnom vremenu savremenih prijetnji, takav potez bi značio puno građanima da proaktivno djeluju na zaštiti njihove sigurnosti i okruženja u kojem žive. Ne treba ni spominjati da je to i jedan od dugogodišnjih uslova koje EU zahtijeva od Bosne i Hercegovine na njenom putu integracija”, saopćeno je iz Centra za sigurnosne studije.
(Vijesti.ba)