Male plate, velika odgovornost: U inspekcijama fali inspektora

3 minuta čitanja

Odraziće se to, po svemu sudeći i na Kanton Sarajevo, u kojem su hiljade zaposlenih javnih službenika bili prijavljeni na minimalac od oko 800 KM.

Povećanjem njihovih minimalnih plata, doći će do zahtjeva za povećanjima i onih viših.

Neke branše u Kantonu Sarajevu, ionako su već potcijenjene primanjima. Jedna od njih su i kantonalni inspektori, pa i ne čudi podatak da Kantonalna inspekcija nema dovoljan broj službenika, niti po sistematizaciji popunjena radna mjesta.

Kako su iz ove institucije potvrdili za Vijesti.ba, u Kantonalnoj upravi za inspekcijske poslove Kantona Sarajevo organizacijski djeluje deset inspektorata i dva sektora, a ukupna popunjenost radnih mjesta definisana Pravilnikom o unutrašnjoj organizaciji trenutno iznosi 67, 8 %, ili preciznije od 205 sistematiziranih radnih mjesta 139 ih je popunjeno.

Od ovog broja, najveći broj nepopunjenih radnih mjesta je na pozicijama kantonalnih inspektora.

Također, prema važećem Pravilniku o unutrašnjoj organizaciji u Sektoru za internu kontrolu, koji djeluje kao jedna od organizacionih jedinica u sastavu Kantonalne uprave, sistematizirana su 3 radna mjesta na poziciji stručnog savjetnika za internu kontrolu, te jedno mjesto pomoćnika direktora u Sektoru za internu kontrolu.

Trenutno Sektor za internu kontrolu nije popunjen.

To praktično znači da oni koji imaju eventualne žalbe na rad inspektora, nemju kome prijaviti problem.

Nadalje, uskoro bi se moglo doći u situaciju da inspektori koji imaju 1400 KM osnovne plate, što se može provjeriti na ovom linku https://www.anticorrupiks.com/zaposleni-javnom-sektoru, budu tek 400 KM iznad higijeničara ili portira.

S tim da je posao inspektora mnogo kompleksniji i sa velikom dozom odgovornosti, jer njihove greške su podložne provjeri sudova, pa u sporovima koje gube od žalitelja, teret troškova pada na budžet što za sobom povlači direktnu odgovornost inspektora.

To i činjenica da ispektori nisu adekvatno plaćeni za posao koji obavljaju, nažalost otvara prostor za koruptivne radnje. To dakako nije opravdanje, ali jeste činjenica potvrđena i nedavno pred Općinskim sudom u Sarajevu.

Naime, Općinski sud je krajem prošle godine izrekao prvostepenu presudu i Ajli Čeljo, inspektoricu rada Kantonalne uprave za inspekcijske poslove Kantona Sarajevo osudio na kaznu zatvora u trajanju od dvije godine zbog krivičnog djela primanje dara i drugih oblika koristi.

Oduzeto joj je i 1.000 KM imovinske koristi.

(Vijesti.ba)

x
Podijeli ovaj članak