Američki državni sekretar: Ideja o preuzimanju Grenlanda loša i nerealna

2 minuta čitanja

“Ideja o Grenlandu nije dobra, neće se dogoditi i nije nešto čemu bismo trebali posvetiti vrijeme“, rekao je Blinken novinarima tokom posjete Parizu, svoje posljednje inozemne turneje prije odlaska s dužnosti, piše Politico.

Trump je u utorak izazvao buru izjavivši da ne isključuje korištenje ekonomske ili vojne prisile kako bi stekao kontrolu nad Grenlandom, državom u Kraljevini Danskoj, ili Panamskim kanalom. “Neću to isključiti. Možda će biti potrebno nešto poduzeti“, kazao je.

Govoreći uz francuskog ministra vanjskih poslova Jean-Noëla Barrota, Blinken je naglasio da su Sjedinjene Države “jače” i “efikasnije” kada rade s saveznicima, a ne kada izjavljuju i čine stvari koje ih otuđuju.

Međutim, kako navodi Politico, s obzirom na to da Blinken napušta funkciju za nekoliko dana, malo je vjerovatno da će njegovi komentari pomoći u umirivanju Evropljana, naročito jer dolazeća administracija obećava radikalni zaokret u odnosu na trenutnu vanjsku politiku predsjednika Joea Bidena.

Ranije tokom dana, Barrot je upozorio da je “van svake diskusije” da bi Evropska unija dopustila drugim zemljama da “napadnu njene suverene granice“. Govoreći pored Blinkena, Barrot je smanjio oštrinu svojih riječi, rekavši da ne vjeruje da Sjedinjene Države zaista planiraju invaziju na najveći otok na svijetu.

Na pitanje novinara o kontroverznom ulasku tehnološkog milijardera Elona Muska u evropsku politiku, Blinken je odbio komentirati.

Musk je nedavno napao britanskog premijera Keira Starmera i javno podržao krajnje desnu stranku Alternativa za Njemačku uoči prijevremenih izbora narednog mjeseca.

Blinken je izjavio da Musk i drugi “privatni građani u mogu govoriti što žele ili vjeruju, a ostali mogu donijeti vlastite zaključke“.

(Vijesti.ba)

x
Podijeli ovaj članak