Fidan: Rješenje dvije države jedini je put za Kipar

3 minuta čitanja

Turski ministar vanjskih poslova Hakan Fidan rekao je da Kipar “mora da nastavi putem rješenja dvije države” i da bi ulaganje napora na druge aranžmane kojima bi se okončala poluvijekovna podjela Kipra bilo “gubljenje vremena”.

Fidan se obratio novinarima nakon razgovora s Ersinom Tatarom, liderom otcepljenih kiparskih Turaka čije proglašenje nezavisnosti 1983. u sjevernoj trećini Kipra priznaje samo Turska.

Kipar je etnički podijeljen od 1974. godine kada je Turska izvršila invaziju nakon državnog udara, koji je podržala hunta koja je tada vladala Grčkom, s ciljem da se ostrvo na istoku Sredozemno mora ujedini s grčkom državom.

Posljednji veliki pokušaj mirovnog sporazuma propao je 2017.

Od tada se Turska zalaže za aranžman s dvije države u kojem brojčano manji kiparski Turci nikada ne bi bili manjina u dogovoru o podjeli vlasti.

Međutim, kiparski Grci ne podržavaju sporazum o dvije države koji oni vide kao formalizovanje podjele ostrva i održavanje, kako smatraju, prijetnje stalnog turskog vojnog prisustva na ostrvu.

Zvaničnici kiparskih Grka tvrde da su pregovori 2017. propali prvenstveno zbog insistiranja Turske na trajnom zadržavanju barem dela od njenih 35.000 vojnika, koliko se procjenjuje da se nalazi na otcepljenom sjeveru ostrva, i na upisu prava na vojnu intervenciju u nov mirovni sporazum.

Ujedinjenje nacije, Evropska unija i drugi akteri odbacili su sporazum o dvije države za Kipar, navodeći da je jedini put naprijed sporazum o federaciji sa zonama kiparskih Turaka i kiparskih Grka.

Generalni sekretar UN Antonio Guterres sprema se da bude domaćin neformalnog sastanka u Švicarskoj u martu kako bi čuo šta svaka strana predviđa za mirovni sporazum. Prošle godine, Guterres izaslanik poslat na Kipar navodno je zaključio da nema zajedničkog osnova za povratak na pregovore.

Predsjednik kiparskih Grka Nikos Hristodulides rekao je da je spreman da odmah nastavi zvanične razgovore, ali je isključio bilo kakvu diskusiju o aranžmanu s dvije države.

Tatar, lider otcepljenih kiparskih Turaka, rekao je da će na sastanku učestvovati dvije strane na Kipru, ministri vanjskih poslova Grčke i Turske i visoki britanski zvaničnik kako bi odredili “naredne korake” u vezi s budućnošću Kipra.

Mirovni sporazum ne samo da bi uklonio izvor nestabilnosti na istoku Sredozemnog mora, već bi također mogao da ubrza razvoj nalazišta prirodnog gasa unutar kiparske priobalne ekonomske zone koju Turska osporava.

(Vijesti.ba)

x
Podijeli ovaj članak