Otvorena izložba ‘9. januar – Put u genocid’

2 minuta čitanja

Direktor Arhiva Federacije BiH Hajrudin Ćuprija istaknuo je važnost organizacije ovakvih izložbi radi suprotstavljanja negiranju zločina, naglasivši da izložba prikazuje autentične dokumente i fotografije koji svjedoče o razmjerima zločina počinjenih u Bosni i Hercegovini nakon 9. siječnja 1992. godine.

– Nedopustivo je ignorirati obilježavanje neustavnog 9. siječnja kao Dana Republike Srpske. Taj datum označava početak organiziranih ratnih zločina – od otvaranja logora, silovanja, protjerivanja, do potpunog nestanka gradova poput Višegrada, Foče i Prijedora. Smatramo da laž možemo pobijediti samo istinom, a neznanje naukom – rekao je Ćuprija.

Dalje je naglasio kako je cilj izložbe informirati javnost o stvarnom značenju 9. siječnja, koristeći znanstvene dokaze i povijesne činjenice.

– Želimo zlo pobijediti prikazivanjem činjenica, bez poruka mržnje, i nastavit ćemo s ovim projektima sve dok se 9. siječnja slavi, umjesto da se od njega stidi – poručio je direktor Arhiva FBiH.

Ćuprija je naglasio kako je posebno važno ovakve projekte približiti građanima širom Bosne i Hercegovine, kako bi se svi mogli upoznati s činjenicama o povijesnim događajima.

– BiH nije samo Sarajevo. Danas smo sklopili sporazum s Centrom za kulturu Mostar, kako bi i Mostar, ali i cijela Hercegovina, imala pristup našim projektima – dodao je Ćuprija.

Autori izložbe su znanstveni suradnici s Univerziteta u Sarajevu Muamer Džananović, Jasmin Medić i Hikmet Karčić koji su, kako je navedeno, kroz temeljito istraživanje i analizu arhivske građe dali povijesni i pravni kontekst ovom datumu.

Na izložbi je predstavljeno ukupno 107 dokumenata iz različitih arhiva, uključujući 81 dokument iz arhiva Međunarodnog kaznenog suda za bivšu Jugoslaviju (ICTY) te 40 fotografija i dokumenata iz privatnih arhiva i Arhiva Instituta za istraživanje zločina protiv čovječnosti i međunarodnog prava UNSA.

(Vijesti.ba / FENA)

x
Podijeli ovaj članak