General Romano: Zapadni Balkan region od strateškog značaja za NATO

3 minuta čitanja
“Posvećeni smo miru i stabilnosti na Zapadnom Balkanu”, izjavio je u intervjuu za Demostat brigadni general Giampiero Romano, šef Ureda NATO-a u Beogradu.

Ocjenjujući sigurnosnu situaciju na Zapadnom Balkanu u izmijenjenim geopolitičkim okolnostima, izazvanim ruskom invazijom na Ukrajinu, general Romano je istakao kako je to “ozbiljna stvar”.

“Kada pričamo o ratu, uvijek imamo na umu da je rat sačinjen od više etapa. I nažalost, u ratu se bore ljudi. Ja sam vojnik. Mislim da mi kao vojnici najviše podržavamo mir. Jer, ako dođe do rata, mi smo prvi koji idu tamo. To nije prijatno, ne samo zato što učestvujete u nekom sukobu, već i zbog toga što su umiješani ljudi i infrastruktura, i to su tužne stvari”, kaže general Romano.

Kako naglašava, NATO je više od 30 godina pokušavao da izgradi partnerstvo sa Rusijom i razvije dijalog i praktičnu saradnju u oblastima od općeg interesa. Uprkos tome, Rusija iznova krši norme i načela koji doprinose stabilnom i predvidivom sigurnosnom poretku u Evropi, a naročito tokom posljednje decenije.

“Brutalan i nezakonit agresorski rat Rusije protiv Ukrajine, započet 2022. godine nakon nezakonite aneksije Krima 2014. godine, uzdrmao je mir i drastično promijenio sigurnosno okruženje. NATO najstrože osuđuje invaziju Rusije na Ukrajinu, jednu nezavisnu, miroljubivu i demokratsku zemlju koja je i naš blizak partner. Brutalni rat Rusije već ima dalekosežne posljedice koje se osjećaju u mnogim regionima. Brige oko uticaja Rusije na Zapadnom Balkanu su postale intenzivnije otkako je počela opća invazija Rusije na Ukrajinu. U tom smislu, posljednjih mjeseci smo vidjeli cyber napade, dezinformacije, ekonomski pritisak i političku prinudu”, kazao je.

Iz tog razloga, poručuje Romano, NATO će nastaviti da dalje razvija saradnju sa svojim partnerima u regionu, kako bi pružao podršku reformama, regionalnom miru i sigurnosti, kao i da bi se borio protiv štetnog uticaja koji proizlazi iz dezinformacija, hibridnih i cyber prijetnji koje potiču od državnih i nedržavnih aktera.

“Mi pozivamo Rusiju da igra konstruktivnu ulogu na Zapadnom Balkanu, ali nažalost redovno vidimo da ona radi suprotno”, kazao je on za Demostat.

(Vijesti.ba / FENA)

Podijeli ovaj članak