Britansko-francuska vojna Saradnja: Ključ za sigurnost Evrope

2 Min Read

Admiral Tony Radakin, komandant britanskih oružanih snaga, rekao je da dvije evropske nuklearne sile “koračaju kako bi stvorile jače i dublje partnerstvo” nakon sastanka sa svojim francuskim kolegom, generalom Thierryjem Burkhardom.

Uz komandante kopnene vojske, mornarice i zračnih snaga svake zemlje, raspravljali su o naporima da “pokrenu” evropski odgovor na situaciju u Ukrajini – dok su ukrajinski, ruski i američki zvaničnici prisustvovali razgovorima u Saudijskoj Arabiji s ciljem postizanja primirja.

Radakin je rekao da u presudnom trenutku za evropsku sigurnost, treći sastanak britanskih i francuskih komandanata štabova treba sagledavati kao znak ponovnog potvrđivanja i predanosti.

“Dvije vodeće evropske nuklearne sile povećavaju saradnju kako bi stvorile snažnije i dublje partnerstvo koje je od vitalne važnosti za sigurnost kontinenta”, kazao je.

Dodao je da će rasprava pomoći u oblikovanju budućnosti britansko-francuske vojne saradnje i zajedničkih napora da podrže Ukrajinu vojnom pomoći “sada i nakon bilo kakvog mirnog sporazuma”, prenosi Dpa.

- OGLAS -

Sastanak se održava u vrijeme kada se u britanskom vojnom sjedištu u Northwoodu ove sedmice nastavlja operativno planiranje evropske mirovne misije u Ukrajini.

Ured britanskog premijera prošle je sedmice izvijestio da će razgovori o stvaranju “koalicije voljnih” nastaviti ubrzavati tempo i opseg operativnog planiranja i pomnije razmotriti detalje i strukturu bilo koje buduće snage.

(Vijesti.ba/HINA)

Share This Article