Kako prenosi Routers, pozivajući se na dva neimenovana američka zvaničnika i pet drugih neimenovanih izvora, Vitkof je ovaj prijedlog prenio predsjedniku SAD Donaldu Trumpu nakon sastanka sa ruskim izaslanikom Kirilom Dmitrijevim u Washingtonu početkom aprila.
Vest je stigla kada se Vitkof sastao sa ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom u Sankt Peterburgu kako bi razgovarali o mogućem putu ka rješenju u Ukrajini.
Prema Reutersovim izvorima, zvaničnici Trumpove administracije su sve više podijeljeni oko toga kako da se izađe sa mrtve tačke u ratu Rusije protiv Ukrajine, pri čemu se Vitkof i specijalni izaslanik SAD Kit Kelog ne slažu oko najboljeg kursa dalje.
U martovskom intervjuu sa američkim ekstremno desničarskim političkim komentatorom Tacerom Carlsonom, Vitkof je otvoreno ponovio rusku propagandu u vezi sa ukrajinskim okupiranim teritorijama.
Vitkof je tvrdio da je većina ljudi na ukrajinskim teritorijama koje je okupirala Rusija učestvovala na referendumima i “naznačila da želi da bude pod ruskom vlašću”.
“Vitkof mora da ode, a (američki državni sekretar Marko) Rubio mora da zauzme njegovo mesto”, navodi se u pismu od 26. marta Erika Levina, velikog republikanskog donatora, koje citira Routers. Pismo, koje je poslato grupi uključujući republikanske donatore, napisano je nakon intervjua sa Karlsonom i kritikovalo je Vitkofa zato što je hvalio Putina.
U intervjuu, Vitkof se osvrnuo na rusko lažno glasanje o aneksiji ukrajinske Luganske, Donjecke, Zaporoške i Hersonske oblasti održano u septembru 2022.
Na brzinu organizovani “referendumi” održani su na nišanu oružja u dijelovima regiona pod ruskom kontrolom, uz široko rasprostranjeno zastrašivanje birača i vojnike koji su išli od vrata do vrata sa glasačkim kutijama.
Takozvani “referendumi” bili su u suprotnosti sa međunarodnim, ukrajinskim, pa čak i ruskim zakonima i priznale su ih samo dvije zemlje – Rusija i Severna Koreja.
Moskva je 2014. godine nezakonito proglasila aneksiju Krima, kao i djelimično okupiranih Donjecka, Luganska, Zaporoška i Hersonska oblast osam godina kasnije.
Trumpova administracija je već signalizirala da očekuje da Kijev učini teritorijalne ustupke kao deo mogućeg mirovnog sporazuma, nazivajući povratak ukrajinskim granicama pre 2014. “nerealnim”.
(Vijesti.ba)