Naime, u utorak, 15. aprila 2025. godine, oko 20:00 sati, na rekreativnom dijelu bazena, jedan od uposlenika Javnog preduzeća „Olimpijski bazen Otoka“, zaposlen na radnom mjestu Šefa sportskog sektora, neovlašteno je snimao maloljetno dijete sa poteškoćama u razvoju, dok se dijete nalazilo u vodi, u pratnji asistenta, tvrde roditelji.
Riječ je o Safetu Alibašiću, članu reprezentacije sjedeće odbojke Bosne i Hercegovine.
Kenan Buljubašić, licencirani pratilac koji je u vodi asistirao djetetu i majka djeteta Sandra Pavlović su primjetili da navedeni zaposleni koristi svoj mobilni telefon kako bi snimao pravac u kojem se nalazi dijete.
Nakon izlaska iz bazena, uzeo je svoj telefon i snimio razgovor sa službenikom te se uvjerio da je snimanje još trajalo i da je dijete jasno u fokusu video kamere.
U prilogu je snimak i fotografija (screenshot) na kojem se vidi da je dijete zumirano i u fokusu kamere.
Novi incident na Olimpijskom bazenu Otoka
Posted by Vijesti.ba on Wednesday, April 16, 2025
Ovakav čin smatramo najoštrijim kršenjem prava djeteta na privatnost i dostojanstvo, te direktnim zadiranjem u osjetljivi prostor zaštite ličnih podataka djece, a posebno djece s invaliditetom, navode roditelji.
Podsjećaju da su ovakvi postupci:
U suprotnosti sa Zakonom o zaštiti ličnih podataka BiH, koji propisuje da se obrada ličnih podataka maloljetnika smije vršiti isključivo uz saglasnost roditelja ili staratelja, a snimanje predstavlja vid obrade ličnih podataka.
U suprotnosti sa Konvencijom o pravima djeteta i Konvencijom o pravima osoba sa invaliditetom, čiji je BiH potpisnik, a koje garantuju pravo svakog djeteta, a posebno djeteta sa poteškoćama u razovju, na privatnost, zaštitu identiteta i dostojanstva.
Mogu predstavljati i povredu Zakona o zabrani diskriminacije, ako je dijete zbog invaliditeta ili poteškoća u razvoju bilo na bilo koji način ciljano ili izloženo dodatnoj ranjivosti.
– Ovim putem izražavamo ozbiljnu zabrinutost zbog kontinuiranog ponašanja Uprave i pojedinih uposlenika JP „Olimpijski bazen Otoka“ prema djeci s poteškoćama u razvoju, kao i nedostatka adekvatnih politika zaštite i procedura koje bi prevenirale ovakve incidente.
Pozivamo nadležne institucije – Agenciju za zaštitu ličnih podataka, Ombudsmena za ljudska prava BiH, kao i Ministarstvo za rad i socijalnu politiku FBiH – da hitno reaguju, te da se sankcionišu odgovorni pojedinci.
Također, pozivamo i sve medije da odgovorno i profesionalno izvijeste o ovom događaju, u cilju podizanja svijesti javnosti i zaštite prava djece s invaliditetom.
(Vijesti.ba)