Krajnji cilj projekta je uspostavljanje standardizovanog policijsko-obavještajnog modela rada u Bosni i Hercegovini.
Na konferenciji za medije predstavljeni su rezultati napretka projekta, uključujući rezultate upotrebe doniranih analitičkih softvera koji su omogućili jačanje kapaciteta policije u borbi protiv ozbiljnog kriminala i unapređenje međuagencijske saradnje i razmjene obavještajnih podataka.
Šef Misije OSCE-a u BiH, ambasador Brian Aggeler kazao je da se radi o projektu policijskog rada zasnovanog na obavještajnim podacima projekta ILP (intelligence-led policing), koji predstavlja strateški pristup i oslanja se na strukturirano prikupljanje informacija i analizu podataka organa za provođenje zakona. Ovaj pristup informiše donošenje odluka i usmjerava efikasno raspoređivanje resursa u borbi protiv kriminala.
– Glavni cilj našeg ILP projekta je osnažiti agencije za provođenje zakona na svim nivoima da koriste ILP kako bi se borili protiv teškog kriminala i doprinijeli povećanju sigurnosti svih bh. građana. Od pokretanja projekta u septembru 2022. godine zajedno smo postigli mnogo – kazao je ambasador.
Napomenuo je da je kroz projekt više od 300 policijskih službenika obučeno kroz 16 specijalizovanih ILP radionica. Razvijene su strukturne i regulatorne preporuke za unapređenje obavještajnih praksi, kao i za bližu saradnju i koordinaciju između organa za provođenje zakona i tužilaštava, rješavajući kako pravne, tako i operativne izazove.
– Formirano je i koordinaciono tijelo za ILP koje okuplja visoke menadžere iz svih partnerskih institucija. Takođe, obezbijeđena je IT oprema i specijalizovani analitički softver za 21 agenciju, uz prilagođenu obuku s ciljem jačanja analitičkih i operativnih kapaciteta – naveo je Aggeler.
Dodao je da modernizacija IT sistema nije luksuz – ona je nužnost, te da su snažni digitalni alati temelj uspješnog rada zasnovanog na obavještajnim podacima.
Direktor Direkcije za koordinaciju policijskih tijela BiH Enes Karić napominje da su projektu pristupali Policijski službenici direkcije i ostalih agencija Bosne i Hercegovine, te službenici uprave za indirektno oporezivanje, agencije za školovanje kadrova, tako da se napravio jedan sveobuhvatan pristup u odabiru institucija koje učestvuju.
– Dakle, svjedoci smo modernizaciji, svjedoci smo brzom protoku svih informacija, što je neophodno kako bismo reagovali na odgovarajući način. Kada se napravi sinteza rada policijskih službenika, onda ćemo sigurno dobiti jednu kvalitetnu aktivnost koja podrazumijeva objektivno, realno, brzo, kvalitetno prikupljanje podataka, analizu i prosljeđivanje svim relevantnim institucijama u BiH – naveo je Karić.
Marijo Marić, ministar unutrašnjih poslova Hercegovačko-neretvanskog kantona, ističe da projekt već sada pokazuje rezultate, te da softver i hardver koji je ustupljen zaista dopušta operativcu visoku razinu kreativnosti, te da će kroz praksu operativnost policajaca biti još bolja.
Načelnik Sektora za operativnu podršku Službe za poslove sa strancima Rade Kovač napominje da je svima u sigurnosnom sistemu Bosne i Hercegovine primarni cilj da svojim aktivnostima daju što veći doprinos zaštiti tog sistema, odnosno zaštiti građana.
– Kroz efikasan način prikupanja, obrade i analize podataka, njihove razmjene, i koordinacije aktivnosti, sigurnost možemo svesti na zavidan nivo. Kada je u pitanju Služba za poslove sa strancima, projekt ima veliki efekat, jer Služba kroz svoje aktivnosti, kontrole kretanja, boravka stranaca i na otkrivanju i praćenju svih vidova neregularnih migracija, prikupila veliki broj operativnih informacija koje raspoređuje i dijeli sa policijskim agencijama u BiH i tužilaštvom – rekao je Kovač i dodao da svima u bh. sigurnosnom sistemu treba i u narednom periodu da bude imperativ da takve aktivnosti još više unapređuju.
Šef Policije Brčko distrikta BiH Goran Pisić kazao je da projekt u završnoj fazi, te da je sada teret na policijskim agencijama u BiH da te sisteme implementiraju. Napominje da su početkom ove godine potpisani sporazumi o implementaciji programskih aktivnosti koje proizilaze iz ILP projekta.
– Značaj ILP projekta jeste da se policijski rad usmjerava kroz osnove policijskih saznanja, odnosno da se razultati dobijaju kroz različite alate, tehnike i rad policijskih službenika, kako bi se u konačnici dobio gotov proizvod – rekao je Pisić.
(Vijesti.ba / FENA)