Komšić u Londonu: Mir bez pravde često je priprema za nove sukobe

2 Min Read

Uoči obilježavanja 30. godišnjice od genocida u Srebrenici, pored člana Predsjedništva BiH Željka Komšića, komemoraciji su prisustvovale brojne zvanice iz Bosne i Hercegovine i svijeta.

Obraćanje prenosimo u cijelosti.

“Vaša preosveštenstva, ekselencije, dame i gospodo…

Danas, u ovom svetom prostoru molitve i sjećanja, okupljeni smo da odamo počast nevino stradalima u genocidu u Srebrenici prije 30 godina.

Genocid u Srebrenici ostaje otvorena rana u dušama ljudi, u srcu svake generacije, u srcu svake časne i poštene osobe.

- OGLAS -

Srebrenica nas već 30 godina podsjeća da mir nije samo odsustvo rata — mir zahtijeva pravdu i istinu, kao i ljudsko dostojanstvo. Kao podsjetnik ostaje i generacijama koje dolaze.

Danas, više nego ikad, u svijetu u kojem živimo, moramo biti svjesni da mir bez pravde vrlo često nije pravi mir, nego priprema za nove sukobe i patnju.

U tom duhu, dozvolite da se prisjetim riječi dr. Martina Luthera Kinga mlađeg -„Nepravda bilo gdje prijetnja je pravdi svuda.“

Ova poruka treba da bude naš zavjet – poricanje počinjenih zločina nikada neće biti dozvoljeno. Žrtve nikada neće biti zaboravljene! Mir će se graditi, prije svega, na osnovama istine, empatije, dostojanstva i pomirenja!

Ovdje, u miru katedrale Svetog Pavla, odajmo počast nedužnim žrtvama i njihovim porodicama.

Poželimo svijet u kojem niko neće ostati nijem pred nepravdom, niti se predati tišini.

Podignimo svoj glas protiv svega šta uništava, ponižava ljudsko dostojanstvo i nanosi patnju.”

(Vijesti.ba)

Share This Article