Kobila je zapala u mulj i cijelu noć provela boreći se za opstanak, a u ranim jutarnjim časovima uslijedila je akcija spasavanja koju su izveli lokalni mještani iz Stoca.
U zahtjevnim uslovima, uz velike rizike, akciju su izveli Đuro Bošković, Petar Lukanović, Domagoj Šutalo i Orhan Gerin, dugogodišnji poznavaoci terena i prirode Hutovog blata. Njihovo poznavanje svake staze i bilja, kao i iskustvo u ophođenju sa divljim konjima, bilo je ključno za uspješan ishod.
Divlji konji u Hutovom blatu već više od 30 godina nemaju direktan kontakt sa čovjekom i žive slobodno. U slučaju opasnosti, ponašaju se instinktivno – bježe ili se brane udarcima i ugrizima. To dodatno komplikuje svaku intervenciju, posebno na otvorenom prostoru gdje nema zaklona.
Uprkos tome, kobila je bez većih poteškoća izvučena iz mulja i očekuje se da će se oporaviti i nastaviti život na prostranim pašnjacima Parka.
Spasioci su apelovali na nadležne institucije da se hitno preduzmu mjere za čišćenje zapuštenih kanala i vodotokova unutar Parka prirode, kako bi se spriječile slične situacije u budućnosti. Kako navode, virovi i muljevita područja, poput onog u koje je upala ova kobila, posljedica su višegodišnjeg zapostavljanja održavanja sistema protoka vode.
„Srećni smo što smo spasili jedan život. Ovo nije prvi put da reagujemo, ali nas svaki ovakav slučaj podsjeti koliko je priroda krhka i koliko je važna njena zaštita“, naveli su iz Ergele Šutalo koja djeluje u saradnji sa Parkom prirode Hutovo blato.
Podsjećaju i da su bijele kobile u Hutovom blatu rijetkost i da prema njima gaje posebnu pažnju i empatiju.
(Vijesti.ba)