Vlasti Bosne i Hercegovine propustile su rok da usaglase nacrt “Reformske agende” i pošalju ga Evropskoj komisiji, saopštila je 24. jula 2024. godine predsjedavajuća Vijeća ministara Bosne i Hercegovine Borjana Krišto.
Reformska agenda je lista društveno-ekonomskih reformi koje vlasti BiH planiraju provesti u naredne tri godine. Istovremeno je i preduslov da BiH dobije prvu tranšu finansijske pomoći iz fonda Evropske unije (EU) za reformu i rast Zapadnog Balkana.
Bio je 17. septembar 2024. godine kada je BiH Evropskoj komisiji uputila dokument koji dokazuje usaglašenost reformi potrebnih za dobijanje pomoći iz evropskog Plana rasta.
Evropska komisija je ovaj dokument, koji nije predstavljao reformsku agendu, glatko odbila, a u BiH su nastavljene optužbe o tome ko je kriv.
Prošla su dva mjeseca, pa je koncem novembra 2024. godine u Sarajevo stigao generalni direktor Generalnog direktorata za susjedstvo i pregovore o proširenju Gert Jan Koopman.
On je pred bh. vlasti je postavio 4. decembar kao rok za usvajanje Reformske agende.
Ni taj rok nije ispoštovan.
Prošao je potom i 5. mart 2025. godine, još jedan rok koji su iz vladajuće koalicije navodili kao krajnji za usaglašavanje Reformske agende.
Tada je na pitanje je li propala godina, Predrag Kojović, zastupnik Naše stranke u Parlamentranoj skupštini Bosne i Hercegovine, koji je uključen u rad Radne grupe za izradu Reformske agende, odgovorio novim rokom.
“Mislim da će Evropska unija izaći ususret s obzirom na novonastalu situaciju, da će nas čekati do maja. Daju rok do maja da završimo dogovaranje oko Plana rasta. Neki dogovor o tehničkom dijelu postupka ima, i dva radna zaključka u vezi s Konkurencijskim vijećem i Vijećem za državnu pomoć. Ostaje ovo oko Ustavnog suda BiH”, rekao je Kojović.
Ušli smo u juli 2025. godine. Godinu dana nakon prvog roka, postavljen je novi u kojem se kaže da će Bosna i Hercegovina izgubiti najmanje 100 miliona eura, ako ne pošalje Reformsku agendu u Brisel do početka naredne sedmice.
I tako već godinu dana. Vlasti u BiH su već odavno izgubile kredibilitet, a sve je očiglednije da o sopstvenom kredibilitetu više računa ne vodi ni Evropska unija.
(Vijesti.ba)