U kakvim okolnostima rade domaći privrednici u Bosni i Hercegovini, najbolje oslikava zadnji izvještaj američkog State Departmenta o investicijskoj klimi u našoj državi.
Korumpiran birokratski aparat, pravosuđe koje ih ne štiti, ogromni nameti i javni sektor koji ih guši. To su okolnosti pod kojima rade domaći privrednici u Bosni i Hercegovini.
I to je tačan zaključak koji se može izvući iz izvještaja američkog State Departmenta o investicijskoj klimi u našoj državi.
U izvještaju se strani investitori upozoravju da, ako žele uspjeti u BiH, moraju prevladati značajne izazove uključujući endemsku korupciju, složene zakonske i regulatorne okvire i strukture vlasti, netransparentne poslovne procedure, nedovoljnu zaštitu imovinskih prava kao i slab pravosudni sistem koji je pod utjecajem “etnonacionalističkih političkih stranaka i njihovih sponzorskih mreža”.
Dalje je navedeno da BiH navedeno nudi pojednostavljenu poreznu strukturu, uključujući 17 posto PDV-a, odnosno 10 posto poreza na dohodak, no zato poslodavci snose veliki teret za socijalne doprinose. State Department ističe i kako su velika migracija i odliv radne snage stvorili izazove u zapošljavanju, dok više od 550 kompanije u državnom vlasništvu i “napuhani” javni sektor ugrožavaju privatno poduzetništvo.
Komplikovano uređenje BiH također odvraća strane investitore, posebo jer se međunacionalne napetosti održavaju dok se političari-etnonacionalisti bore za kontrolu nad tijelima vlasti, stoji u analizi. Navedena je i ocjena kako postupci vlasti Republike Srpske i nastojanja da taj entitet protuustavno preuzme kontrolu nad državnom imovinom, kao i konstantne prijetnje Milorada Dodika secesijom, povećavaju napetosti u zemlji. State Department konstatira kako su institucije na državnom nivou napravile mali napredak u provedbi reformi koje su potrebne za poboljšanje poslovnog okruženja.
Ipak, strani investitoru imaju izbor – ne moraju investirati. No, oni domaći, koji žele investirati u zemlju u kojoj su se rodili, osuđeni su na sve navedeno u izvještaju. I ne radi se tu samo o korupciji vrhova političkih stranaka. Možda i najveći dio koruptivnih radnji odvija se na nivou državnih službenika u raznim ministarstvima, agencijama, zavodima, općinskim službama …
(Vijesti.ba)