Arktik prvi put emituje više ugljika nego što ga pohranjuje

2 minuta čitanja

Arktička tundra doživljava dramatičnu transformaciju, uzrokovanu učestalim šumskim požarima koji je pretvaraju u izvor emisije ugljičnog dioksida, nakon 1000 godina u kojima je djelovala kao rezervoar ugljika, saopćila je Američka nacionalna uprava za oceane i atmosferu (Noaa) danas.

Kako piše The Guardian, ova drastična promjena detaljno je opisana u izvještaju o Arktiku za 2024. godinu, koji je otkrio da su godišnje temperature zraka na Arktiku ove godine bile druge najtoplije od 1900. godine.

“Naša opažanja sada pokazuju da arktička tundra, koja doživljava zagrijavanje i povećanje broja šumskih požara, sada emituje više ugljika nego što pohranjuje, što će pogoršati utjecaje klimatskih promjena”, rekao je Rick Spinrad, administrator Noaa-e.

Izvještaj, koji su vodili naučnici s Woodwell Climate Research Centra u Falmouthu, Massachusetts, pokazao je da se Arktik zagrijava brže od globalnog prosjeka već 11. godinu zaredom. Trenutno se zagrijava brže od globalne stope i do četiri puta, pokazali su autori izvještaja.

Klimatsko zagrijavanje ima dvostruki učinak na Arktik.

Dok potiče produktivnost i rast biljaka, što uklanja ugljični dioksid iz atmosfere, također dovodi do povećanja temperatura površinskog zraka koje uzrokuju otapanje vječnog leda. Kada se vječni led otopi, ugljik zarobljen u smrznutom tlu razgrađuju mikrobi i otpuštaju u atmosferu kao ugljični dioksid i metan, dva snažna staklenička plina.

“Potrebno nam je tačno, holističko i sveobuhvatno razumijevanje kako će klimatske promjene utjecati na količinu ugljika koju Arktik pohranjuje i koliko ga vraća u atmosferu, kako bismo učinkovito pristupili ovom kriznom problemu”, rekla je dr. Sue Natali, naučnica iz Woodwell centra koja je učestvovala u istraživanju.

“Ovaj izvještaj predstavlja ključni korak prema kvantificiranju tih emisija na globalnom nivou”, zaključila je, prenosi Index.

(Vijesti.ba)

x
Podijeli ovaj članak