Bh. učenici pozvani u Kinu da predstave svoj projekat besplatnog grijanja

3 minuta čitanja

Njih dvoje su dvostruki prvaci Bosanskohercegovačke naučne olimpijade (BOSEPO), koja se održava u Bosni i Hercegovini, a dvije zlatne medalje osvojili su u samo jednoj godini, što je prvi put u istoriji ovoga prestižnog takmičenja za srednjoškolce.

Filović i Đugova su u februaru 2023. godine osvojili nagradu u oblasti inženjeringa, a u decembru iste godine za svoj kratki igrani film.

CASTIC takmičenje u inovacijama održava se po 38. put u Kini, jedno je od najvećih i najprestižnijih u svijetu, a okuplja predstavnike više od 55 zemalja sa preko 500 projekata.

“Vlada Republike Kine je prepoznala rezultate BOSEPO olimpijade, a posebno im je bio zanimljiv naš projekat u oblasti inženjeringa, pa su nam uputili poziv da sudjelujemo na njihovom takmičenju. Oni su se obavezali da će nam pokriti troškove smještaja i boravka, dok troškove puta treba sami da osiguramo”, kaže Filović.

Ovi učenici su ranije osmislili vlastiti projekat koji omogućava potpuno besplatno centralno grijanje za domaćinstva.

“Naš patent funkcioniše na principu elektromagnetne indukcije i vrtložnih struja koje oslobađaju toplotnu energiju. Ukoliko se naizmjenični motor napaja solarnom energijom, dobijamo potpuno besplatno grijanje, koje je uz to i ekološki prihvatljivo, jer nema nikakvih vidova zagađenja kroz ispuštanje dimova ili štetnih gasova”, kaže Filović.

Na ideju o projektu, kako kaže, došli su na osnovu primjera transformatora koji se pregrijavaju usljed vrtložnih strujanja, pa su razmišljali kako da tu fizičku silu iskoriste za stvaranje termalne energije.

“Mi smo konstruisali peć za centralno grijanje, a instaliranje našeg patenta je veoma jednostavno. Koristimo bojler, bakarnu ploču i naizmjenični motor, pri čemu troškovi instaliranja iznose oko desetak hiljada maraka. Izračunali smo da će, recimo, korisnik koji primijeni naš patent u narednih 20 godina uštedjeti sredstva kojima bi, recimo, mogao da kupi novu kuću ili stan”, kaže Filović.

Dodaje kako je njihov patent već naišao na odjek u javnosti te da postoji interesovanje nekih poslovnih subjekata za njihovu inovaciju, a u međuvremenu su ga predstavili i na “Genius olimpijadi” u New Yorku, najvećem svjetskom takmičenju srednjoškolaca u naučnim inovacijama, gdje su nagrađeni trećim mjestom.

Trenutno su učenici u procesu traženja sponzora za odlazak u Kinu i vjeruju da institucije i preduzeća imaju vjere u pamet naše omladine koja i pored teških uslova uspijeva ostvariti vrhunske rezultate kada su u pitanju nauka i umjetnost. Također, treba istaći kako su njih dvoje nedavno ostvarili i uspjeh na takmičenju nazvanom “International Greenwich Olympiad”, gdje su osvojili prvo mjesto i zlatnu medalju u kategoriji kratki igrani film. Ovo takmičenje okuplja srednjoškolce iz cijelog svijeta i održava se u engleskom gradu Oksfordu. Njihov kratki petominutni film pobrao je simpatije publike i žirija te je i prikazan kao pobjednički uradak na ovome prestižnom natjecanju.

(Vijesti.ba)

x
Podijeli ovaj članak