„Kineski cilj stabilnog, zdravog i održivog kinesko-američkog odnosa ostaje nepromijenjen. Kina je spremna raditi s novom američkom vlasti kako bi održala komunikaciju, proširila saradnju i upravljala razlikama”, rekao je Xi nakon izbora, priznavši „uspone i padove” između ovih zemalja.
Biden je kineskom predsjednik rekao da se dvojica čelnika nisu uvijek slagali, ali su njihovi razgovori bili „otvoreni” i „iskreni”
Washington je razbješnjen nedavnim, s Kinom povezanim, hakiranjem telefonske komunikacije američke vlade i dužnosnika predsjedničke kampanje, te je zabrinut zbog povećanog pritiska Pekinga na Tajvan i kineske podrške Rusiji.
Tajvanski predsjednik Lai Ching-te planira osjetljivi posjetu američkoj saveznoj državi Havaji i možda Guamu, koji će zasigurno razljutiti Peking u nadolazećim sedmicama, u petak je izvijestio Reuters.
U međuvremenu, Biden se susreo s bivšim tajvanskim ministrom ekonomije Lin Hsin-ijem, predstavnikom te zemlje na azijsko-pacifičkom forumu o ekonomskoj suradnji (APEC) u Peruu, a koji ga je u petak pozvao da posjeti Tajvan u bliskoj budućnosti.
Kina gleda na demokratski uređen Tajvan kao na svoj teritorij. SAD je najvažniji međunarodni saveznik Tajvana te njihov dobavljač oružja, uprkos nedostatku službenog diplomatskog priznanja.
Biden također želi pomoć Kine u Sjevernoj Koreji, čije je produbljivanje veza s Rusijom i raspoređivanje sjevernokorejskih vojnih trupa u toj zemlji također zabrinulo Washington.
Istovremeno, kineska ekonomija osjeća snažan pritisak zbog Bidenovih poteza po pitanju trgovine a koji uključuju plan za ograničavanje američkih ulaganja u kinesku umjetnu inteligenciju, kvantno računalstvo i poluvodiče te izvozna ograničenja vodećih kompjuterskih čipova.
Kina opetovano poriče optužbe SAD-a o hakiranju, smatra Tajvan unutarnjim pitanjem te prosvjeduje protiv američkih izjava o kinesko-ruskoj trgovini.
(Vijesti.ba)