Ova široka funkcija znači da će nadgledati američke obavještajne agencije poput CIA-e, FBI-a i Nacionalne sigurnosne agencije (NSA), koje se fokusiraju na prikupljanje obavještajnih podataka.
Iako je nominacija izazvala pitanja zbog Gallardove nedostatne obavještajne stručnosti, kao i optužbi da je u prošlosti podržavala rusku propagandu, ona će morati dobiti potvrdu Senata da bi preuzela ovu funkciju, piše BBC.
Ako bude potvrđena, Gabbard će upravljati budžetom od više od 70 milijardi dolara i nadgledati 18 obavještajnih agencija.
Međutim, nominacija je naišla na kritike. Reagujući na ovu imenovanje, demokratska kongresnica iz Virginije i članica Komiteta za obavještajnu službu Doma, Abigail Spanberger, izjavila je da je “zgrožena nominacijom Tulsi Gabbard”.
“Ne samo da je nepripremljena i nestručna, već širi teorije zavjere i grli diktatore poput Bashara al-Assada i Vladimira Putina”, rekla je.
Ko je Tulsi Gabbard?
Gabbard je bivša vojna veteranka koja je služila u medicinskoj jedinici u Iraku, a tokom svoje političke karijere postavila je brojne političke presedane.
Prvi put je izabrana u Havajski državni zakonodavni zbor 2002. godine sa samo 21 godinom, što je činilo da je bila najmlađa osoba ikad izabrana u tom saveznom zakonodavnom tijelu. Nakon toga je napustila politiku kada je njena jedinica Nacionalne garde bila poslana u Irak.
Gabbard je zatim predstavljala Havaje u Kongresu od 2013. do 2021. godine, postajući prva hinduistkinja koja je služila u Domu.
Ranije je podržavala liberalne stavove poput državnog vođenja zdravstvene zaštite, besplatnog školovanja na fakultetima i kontrole oružja. Ova pitanja bila su dio njene kandidature za predsjedničku nominaciju Demokratske stranke 2020. godine, ali je kasnije odustala i podržala Joea Bidena.
U 2022. godini napustila je Demokratsku stranku i registrovala se kao nezavisna, optužujući svoju bivšu stranku da je “elitistička cabala ratnih huškača” vođena “kukavičkom woke politikom”.
Postala je komentator na Fox Newsu, gdje je bila glasna u pitanjima kao što su rod i sloboda govora, te je postala glasna podržavateljka Donalda Trumpa prije nego što je prešla u Republikansku stranku prije manje od mjesec dana.
Kontroverzne izjave o Siriji i Ukrajini
Tokom Gabbardine kandidature za Demokratsku predsjedničku nominaciju 2019. godine, kritikovali su je rivali jer je navodno dobivala povoljan tretman od ruske državne televizije.
Te iste godine, također je bila kritizirana zbog svoje navodne podrške sirijskom predsjedniku Basharu al-Assadu, koji se smatra ključnim saveznikom Rusije.
Izjavila je da Assad “nije neprijatelj Sjedinjenih Država jer Sirija ne predstavlja direktnu prijetnju Sjedinjenim Državama” i branila je susret s njim 2017. godine, tokom Trumpovog prvog mandata.
Iste godine, u intervjuu za CNN, bila je “skeptična” u vezi s tvrdnjama da je sirijski režim bio odgovoran za napad kemijskim oružjem u kojem su poginule desetine ljudi.
Trump je izjavio da “nema spora da je Sirija koristila zabranjeno kemijsko oružje”, govoreći nakon što su Sjedinjene Države izvele raketne napade na sirijsku zračnu bazu u odgovoru na napad.
Također, 2019. godine, Gabbard je Assad-a opisala kao “brutalnog diktatora”.
Gabbard je također davala niz kontroverznih izjava u vezi s Rusijom i njenom punom invazijom na Ukrajinu.
Pišući na društvenim mrežama na dan kada je Rusija napala Ukrajinu, izjavila je da se rat mogao spriječiti ako su Sjedinjene Države i njihovi zapadni saveznici priznali “legitimne sigurnosne brige” Rusije zbog Ukrajine koja je pokušavala pridružiti NATO.
Mjesec dana kasnije, izjavila je da je to “neosporan факт” da u Ukrajini postoje američki bio-labovi financirani od strane SAD-a koji bi mogli “osloboditi i širiti smrtonosne patogene”, pozivajući na primirje.
U odgovoru, republikanski senator Mitt Romney rekao je da je Gabbard prihvatila “stvarnu rusku propagandu”.
Na ruskoj televiziji, njena nominacija za direktora obavještajne službe prikazana je kao nešto što bi moglo zakomplicirati odnose Washingtona s Ukrajinom.
Novinar Rossiya 1 Dmitrij Melnikov rekao je da njena nominacija “ne obećava dobro za Kijev”, napominjući da je Gabbard u prošlosti “otvoreno optuživala Bidenovu administraciju za izazivanje Rusije”.
(Vijesti.ba)