Broj oboljelih od karcinoma prostate u BPK Goražde u porastu

2 Min Read

S obzirom da je novembar mjesec u kojem se posebna pažnja posvećuje zdravlju muškaraca te nastoji podići svijest o maliginim oboljenjima, prevenciji, ranoj dijagnostici i uspješnom liječenju, dr. Perla napominje da se nažalost ljudi više javljaju zbog liječenja nego prevencije.

– U Goraždu je u posljednih godinu dana registrirano 19 novooboljelih od karcinoma prostate što nije zanemariv broj u odnosu na ukupan broj stanovnika. Od tog broja, 40 posto je operativno tretirano dok je ostalih 60 procenata oboljelih zahtjevao onkološki tretman, a tu je riječ uglavnom o osobama starije životne dobi gdje i komorbiteti i sama bolest je uznapredovala pa nije dozvoljavala operativno liječenje, tako da su oni otišli u domen onkologije – pojasnio je dr. Perla.

Dodao je da je i disciplina u liječenju vrlo bitna jer i stariji pacijenti koji su pod kontrolom onkologa, ukoliko budu disciplinovani, po njegovim riječima, vjerovatno neće umrijeti od karcinoma prostate, već će umrijeti s tom bolešću.

– Nažalost, tek rijetki vrše preventivne preglede i doktoru se javljaju u poodmakloj fazi oboljenja, kada imaju neke tegobe i niko ne dođe da kažem punog zdravlja da bi prekontrolisao stanje svoje prostate. Međutim, generalno mi nismo tako osvješteni kao društvo dok svugdje na zapadu i u drugim razvijenim zemljama akcenat je na prevenciji. Ukoliko se karcinom prostate otkrije na vrijeme i ukoliko je organski lokalizovan, veliki procenat je izlječenja – istakao je on.

Naglašavajući važnost prevencije, dr. Perla napominje da se i starosna granica obolijevanja pomjera, posebno kod osoba koje imaju genetske predispozicije.

– Oko 40 godine svi muškarci bi trebali uraditi bar jedan pregled odnosno napraviti jedan skrining, ukoliko je u porodici neko od bližih srodnika imao karcinom prostate onda se ta granica pomjera čak i na 45 godina – zaključio je.

(Vijesti.ba / FENA)

x
Share This Article