COP29 u Bakuu: Zahtjev za preusmjeravanje fondova prema malim poljoprivrednicima

3 Min Read

U setu preporuka koje su dale za politiku Okvirne konvencije o klimatskim promjenama UN-a na COP29 u Bakuu 19. novembra, ove organizacije navode da je za saniranje posljedica klimatskih promjena nužno da se uvedu regenerativne agroekološke prakse.

Regenerativna agroekologija se odnosi na različite vrste poljoprivrednih praksi kao što su regenerativna poljoprivreda, agroekologija i održivi sistemi upravljanja zemljištem – koji povećavaju organsku materiju i život u poljoprivrednim zemljištima. Regenerativna agroekologija podržava biodiverzitet, sekvestraciju ugljika, obnovu ekosistema i zdravije prehrambene sisteme i doprinosi globalnoj otpornosti na klimu.

Ove preporuke bi riješile ključni jaz: dok mali poljoprivrednici proizvode trećinu svjetske hrane, oni primaju manje od 1% globalnog finansiranja za saniranje posljedica klimatskih promjena, uprkos njihovoj ključnoj ulozi u sigurnosti hrane i okolišu, navode u saopštenju iz Save Soil globalnog pokreta.

U svijetu je već degradirano 40% globalnog zemljišta a 90% površinskog sloja zemlje u opasnosti da bude degradirano do 2050. godine.

Implementacija regenerativnih agroekoloških praksi širom svijeta mogla bi doprinijeti sekvestraciji ugljika od 27% potrebnog za zaustavljanje globalnog zagrijavanja ispod 2°C, naveli su iz ovih organizacija.

Ipak, upozorili su, nedostatak finansijske podrške ograničava sposobnost farmera da pređu sa konvencionalnih praksi koje degradiraju tlo.

Da bi se ovo riješilo, kako su zatražili na COP29, da se poljoprivrednicima omogući pristup fondovima za saniranje klimatskih promjena. Preusmjeravanje finansijskih tokova ka razvoju zdravog životnog tla kroz regenerativne agroekološke prakse je imperativ, navode iz ovih organizacija. Ova promjena je ključna za jačanje sigurnosti hrane, povećanje sekvestracije ugljika i popravljanje ekosistema mjerama poput prevencije poplava i suša.

“Ove preporuke su ‘brak’ između ekonomije i ekologije. Dok regenerativne poljoprivredne prakse obuhvataju drveće i životinje i povećavaju kvalitetu tla, one također povećavaju produktivnost usjeva i povećavaju neto prihod farmera”, navodi Anand Ethirajalu, direktor projekta inicijativa Save Soil na terenu.

Benedikt Bösel, regenerativni farmer sa sjedištem u Njemačkoj i osnivač Finck fondacije, kaže da je ova mjera hitna “ako želimo istinsku sigurnost hrane širom svijeta i ako se želimo zaštititi od klimatskih šokova kao što su suše, opasnosti i šumskih požara”.

“Jedan od razloga zašto bilježimo porast klimatskih šokova je taj što su naša tla nezdrava”, naglašava Bösel.

Da bi se obnovilo tlo, naveo je naveo je Dr Paul Luu, izvršni sekretar organizacije “4per1000”, “finansiranje klimatskih promjena mora se uglavnom preusmjeriti na male poljoprivrednike, koji su na prvim linijama obnove tla, i imaju drastičan nedostatak sredstava”.

“Čineći to”, navodi, “možemo poboljšati globalno zdravlje tla, pomoći u zaštiti i obnovi biodiverziteta, uhvatiti i pohraniti monumentalne nivoe ugljika u tlu, ojačati globalnu sigurnost hrane i nutritivnu vrijednost hrane koju svi jedemo”.

(Vijesti.ba)

x
Share This Article