Da li je Trump manipulirao berzom?

5 Min Read

Vrijednosti dionica na svim svjetskim berzama su drastično pale, jer čak i ako vlasnici dionica nisu požurili s prodajom, nipošto nisu htjeli niti nešto kupovati – ukupan promet trgovanja je pao, što je opet spustilo vrijednosti na berzama, piše DW.

To se dogodilo na svim berzama svijeta, uključujući i one u Sjedinjenim Američkim Državama. Jer i američke kompanije imaju golemu trgovačku mrežu po čitavom svijetu i uz Trumpove carine je bilo sigurno da će im i poslovi ići lošije.

Međutim, onda je Trump objavio kako odgađa provedbu naplate carina za 90 dana i vrijednosti na berzama su odletjele u visinu. I sam američki predsjednik je postao imućniji: berzovna vrijednost firme u kojoj ima 53% vlasništva, Trump Media & Technology Group, porasla je za 22,67%, usprkos tome što je za prošlu godinu morala objaviti gubitak od 400 miliona dolara.

Je li Trump manipulirao tržište vrijednosnicama? To je sad sve više i političko pitanje koje ne muči samo američke demokrate, nego i Trumpove republikance. I među njima ih ima mnogo koji su sad izgubili novac, jer su požurili s prodajom dionica kad im je vrijednost padala.

Usto dolazi: osobno je predsjednik Trump, neposredno prije nego što je objavio odgodu provedbe naplate carina na svojoj socijalnoj mreži Truth Social savjetovao pristašama: „Ostanite cool. Sve će se okrenuti na bolje. SAD će postati veći i bolji nego ikad ranije.“ A onda, u 9:37h po vremenu na Istočnoj obali SAD-a – važno je i vrijeme, jer je tu moguće kazneno djelo, na istoj toj mreži poručuje: „OVO JE VELIČANSTVENI TRENUTAK ZA KUPNJU!!! DJT“

- OGLAS -

Ko ga je poslušao i kupio dionice po tada još niskim cijenama, odlično je zaradio. Jer kratko nakon toga je objavio odgodu, a dan kasnije je zabilježen rekordni porast vrijednosti još od krize 2008. Indeks 500 najvećih američkih kompanija agencije S&P je narastao za preko 9%, indeks tehnoloških firmi NASDAQ čak preko 12%, najviše još od 2001.

Ponašanje i izjave ovog američkog predsjednika su sumnjive čak i bivšem glavnom tužiocu za etička pitanja još dok je u Bijeloj kući bio George Bush, Richardu Painteru.

„To vodi nagađanjima, jesu li i druge osobe privatno unaprijed upozorene da kupe dionice. U tom slučaju bi to mogla biti ilegalna insider trgovina vrijednosnicama koja se provela na temelju informacija koje nisu dostupne javnosti.”

Za berzu je to težak grijeh: insider poslovi su inače prodaja ili kupnja dionica na temelju informacija odgovornih u nekoj firmi koji znaju da će vrijednost dionica njihove firme bitno narasti ili pasti – na primjer uspješnim poslovnim potezom, preuzimanjem od neke firme ili pak neuspjehom. Ako je neko povjerljivim informacijama napunio vlastiti džep, tu ne samo da su moguće goleme globe, nego i kazna zatvora.

Obezglavljen SEC

Naravno da američki demokrati iz oporbe tu traže nezavisnu istragu postupka američkog predsjednika, ali tu je i problem što je i glavni vladin ured za nadzor poslovanja američkih berzi, United States Securities and Exchange Commission – poznatiji po kratici SEC – postao žrtvom „borbe protiv birokratije“ Trumpa i njegovog pomoćnika Elona Muska. Otpušteno je mnoštvo saradnika SEC-a, ali čak i ono se mora pitati kako da se uopće odnosi prema vlastitom šefu, američkom predsjedniku?

SEC je osnovan još nakon „crnog četvrtka“ i sloma berze koncem dvadesetih godina prošlog stoljeća i za prvog lidera peteročlane uprave SEC-a je tadašnji predsjednik Roosevelt imenovao Josepha P. Kennedyja, oca budućeg američkog predsjednika Johna F. Kennedyja. Trenutno je na čelu tek izvršni predsjednik Mark Toshiro Uyeda – Trumpovo imenovanje mora potvrditi kongres.

Jednostavno nije primjereno…

Ali što bi zapravo bio prijestup Trumpa? Za razliku od predsjednika uprave ili člana pregovaračkog tima neke firme prije važne promjene u poslovanju, posao predsjednika bilo koje države na svijetu i jeste čak „savjetovati“ kupnju domaćih vrijednosnica sve da je ekonmoija te države pred potpunim kolapsom.

Međutim, trenutak kad je to učinio ovaj američki predsjednik je neprihvatljiv i za bivšeg službenika Bijele kuće, Richarda Paintera: „Doista je potpuno neprimjereno za predsjednika Sjedinjenih Američkih Država davati izjave o tome, treba li kupovati dionice neposredno prije nego što će objaviti veliku odluku“, izjavio je Painter za njemački javni servis ARD.

 

(Vijesti.ba)

Share This Article