Danska preispituje kupovinu F-35 zbog straha od američke kontrole

4 Min Read

“Kao jedan od donosioca odluka iza danske kupovine F-35, žalim zbog toga”, napisao je u srijedu na društvenim mrežama Rasmus Jarlov, poslanik iz redova desnog centra Konzervativne narodne partije.

Jarlov se osvrnuo na glasine da borbeni avion Lockheed Martin F-35 Lightning II može imati “kill-switch” – daljinsku kontrolu kojom bi Washington mogao deaktivirati avione kupljene od strane američkih saveznika.

Pentagon je u utorak izjavio da F-35 nema takvu mogućnost.

Međutim, danski poslanik nije uvjeren. “Očigledno ne možemo uzeti vašu riječ zdravo za gotovo”, napisao je Jarlov.

Dodao je da bi SAD mogle spriječiti Dansku da koristi F-35 jednostavno obustavljanjem isporuke rezervnih dijelova – slično situaciji s kojom se suočila Ukrajina kada je Washington privremeno pauzirao vojnu pomoć.

- OGLAS -

“Lako mogu zamisliti situaciju u kojoj bi SAD zatražile Grenland od Danske i zaprijetile deaktiviranjem našeg oružja, omogućujući Rusiji da nas napadne ako odbijemo”, napisao je Jarlov, koji je i glasnogovornik svoje stranke za pitanja Grenlanda.

Jarlov je dalje optužio SAD da žele “ojačati Rusiju i oslabiti Evropu”.

“Zbog toga je kupovina američkog oružja sigurnosni rizik koji ne možemo preuzeti. U narednim godinama ćemo masovno ulagati u protivzračnu odbranu, borbene avione, artiljeriju i drugo oružje, i moramo izbjegavati američko oružje gdje god je to moguće”, rekao je.

“Također ohrabrujem naše prijatelje i saveznike da učine isto”, dodao je Jarlov.

Danska je 2016. godine najavila da će potrošiti oko 3 milijarde dolara na 27 F-35 aviona kako bi zamijenila svoju zastarjelu flotu F-16. Jarlov je tada bio predsjednik odbora za odbranu.

Kopenhagen je do sada primio 17 od naručenih aviona, piše Business Insider.

Njegovi komentari dolaze u trenutku kada je predsjednik Donald Trump izjavio da želi kupiti ili anektirati Grenland – autonomnu teritoriju Danske bogatu mineralima, koja SAD-u može pružiti stratešku poziciju blizu Arktika.

Lideri u Grenlandu i Danskoj su više puta odbacili Trumpove izjave, naglašavajući da njihove vlade nemaju interes da teritorija dođe pod američku administraciju ili kontrolu.

“Nema prijetnje iz Kine prema Grenlandu, niti Kina ima prisustvo u Grenlandu”, napisao je Jarlov u nedjelju. “Jedina prijetnja Grenlandu su Sjedinjene Američke Države.”

U međuvremenu, druga dama SAD-a Usha Vance, savjetnik Bijele kuće za nacionalnu sigurnost Mike Waltz i američki sekretar za energiju Chris Wright trebali bi u četvrtak posjetiti Grenland.

Danska nije jedina zemlja koja preispituje svoju odbrambenu oslanjenost na američki izvoz. Lideri Portugala i Kanade također su izjavili da razmatraju svoju spremnost za kupovinu F-35 uslijed geopolitičkih napetosti između SAD-a i njegovih saveznika.

Kanadski ministar odbrane Bill Blair rekao je da bi njegova zemlja mogla tražiti alternative za F-35 zbog zabrinutosti oko neprijateljstva iz Washingtona, koji je ranije ovog mjeseca uveo visoke tarife na kanadsku i meksičku robu.

U međuvremenu, portugalski odlazeći ministar odbrane Nuno Melo izjavio je za lokalne medije da njegova zemlja “ne može ignorirati geopolitičko okruženje u svojim odlukama” kada je u pitanju moguća kupovina F-35.

Najmanje 19 vlada, uključujući Ujedinjeno Kraljevstvo, Italiju, Norvešku, Dansku, Kanadu, Australiju i Izrael, složilo se da kupi F-35.

F-35 je jedan od najnaprednijih borbenih aviona na svijetu, a iako ima nekoliko konkurenata, njegove stealth karakteristike dominiraju na tržištu. Ostali avioni koji se smatraju sličnim ili bliskim po sposobnostima su kineski Chengdu J-20 i francuski Dassault Rafale, čija je popularnost nedavno porasla, prema britanskom think-tanku, dok odnosi SAD-a s njegovim saveznicima slabe.

Južna Koreja također razvija KF-21 Boramae, ali se očekuje da će njegov stealth sistem biti manje napredan od onog kod F-35.

(Vijesti.ba)

Share This Article