Energetska kriza u Moldaviji, Ukrajina nudi pomoć

2 minuta čitanja

Pridnjestrovlje, koje se otcijepilo od Moldavije u posljednjim danima Sovjetskog Saveza, dugo se oslanjalo na isporuke ruskog gasa. Međutim, isporuke gasa u taj region kroz Ukrajinu zaustavljeni su 1. januara pošto je Ukrajina odbila da obnovi sporazum o tranzitu ruskog gasa preko njene teritorije.

“Spremni smo da pomognemo Moldaviji, uključujući isporuku uglja”, rekao je Zelenski u svom noćnom video obraćanju nakon telefonskog razgovora sa Sandu.

On je rekao da je kriza proistekla iz “pokušaja Rusije da manipuliše energetskim resursima” na štetu proevropske vlade Moldavije. On je dodao da je “ključno da se održi stabilnost i da se svim ljudima u Moldaviji osiguraju uslovi da žive u miru”.

Sandu je u saopćenju navela da su se saglasili da “identifikuju zajednička rješenja za sprečavanje pogoršanja humanitarne krize… uključujući i korištenje alternativnih izvora energije, kao što je ugalj”.

Ukrajinski ugalj bi mogao da se koristi za nastavak rada termoelektrane koja osigurava struju za separatistički region i koje također pokrivaju većinu potreba za električnom energijom u oblastima Moldavije pod kontrolom vlade.

Zvaničnici su već izvršili prilagođavanje kako bi elektrana mogla da radi na ugalj.

I Ukrajina i Moldavija žele članstvo u Evropskoj uniji, kao prioritet u vanjskoj politici.

Sandu je osudila rusku invaziju na Ukrajinu i optužio Moskvu da pokušava da svrgne njenu vladu.

Pridnjestrovlje, u kojem su također stacionirane ruske trupe, zavisilo je od finansijske podrške Moskve više od 30 godina.

Njegovih 450.000 stanovnika dva puta dnevno nema struju na po četiri sata.

Predsjednik separatističkog regiona Vadim Krasnoselski optužuje Moldaviju da nije uspela da riješi energetsku krizu i odbacuje navode centralnih vlasti da su ponudile pomoć za ublažavanje efekata isključenja gasa.

(Vijesti.ba)

x
Podijeli ovaj članak