Evropski parlament: Srbija mora priznati genocid u Srebrenici

2 Min Read

Na početku plenarne sjednice u Strasbourgu, predsjednica EP-a Roberta Metsola posebno je pozdravila dvoje preživjelih – Almasu i Almira Salihovića – naglasivši da svaki broj žrtava ima ime i priču.

– Almasa je protjerana iz svoje zajednice, a tek kasnije saznala je da joj je brat Abdulah ubijen. Almir je šest dana lutao šumom bježeći od smrti. Almasa i Almir, hvala vam što ste ovdje. Vi nas podsjećate da iza svakog broja stoji ljudska priča – poručila je Metsola.

Češki zastupnik Ondrej Kolar (EPP), izvjestitelj EP-a za BiH, upozorio je da Evropa već 30 godina ponavlja kako se Srebrenica ne smije ponoviti, dok se u stvarnosti i dalje toleriše govor mržnje.

– Nije dovoljno suditi zločincima. Moramo imati hrabrosti da spriječimo nove zločine. BiH je već dovoljno patila, sada je na EU da pomogne njenim građanima da žive u miru – rekao je Kolar.

Slovenski socijaldemokrata Matjaž Nemec kazao je da je genocid u Srebrenici počeo retorikom kakvu danas koriste nacionalisti, te upozorio da Evropa ponovo okreće glavu dok stradaju nevini, ovog puta Palestinci.

- OGLAS -

– Sprječavanje genocida ne smije ostati mrtvo slovo na papiru – rekao je.

Finski konzervativac Sebastian Tynkkynen govorio je o „nezamislivim zločinima vojske bosanskih Srba“, nazvavši 11. juli „najmračnijim danom moderne Evrope“.

Austrijski liberal Helmut Brandstätter pozvao je Srbiju da se suoči sa istinom:

– I mi Austrijanci smo teško prihvatili ulogu svoje države u holokaustu, ali priznanje te istine je ključno – rekao je.

Nizozemska zastupnica Tineke Strik podsjetila je na ulogu UN-ovih vojnika u neuspjehu zaštite civila, ali i na opasnost koju i danas predstavljaju negiranje genocida i etnonacionalistička retorika u BiH.

– Bez suočavanja s prošlošću, nema stabilne Bosne i Hercegovine – zaključila je.

Share This Article