Fidan: Ako Sirija riješi pitanje terorističkih grupa, neće biti turske intervencije

3 minuta čitanja

“Ne bismo to nazvali preuzimanjem, jer bi bilo ozbiljna greška predstaviti ono što se dešava u Siriji na taj način”, rekao je Fidan u intervjuu za Al Jazeera.

“Za sirijski narod, to nije preuzimanje. Mislim da ako nešto preuzima, to je volja sirijskog naroda koja sada preuzima.”

Fidanovi komentari uslijedili su kao odgovor na nedavnu izjavu Trumpa, u kojoj je rekao da Turska ima jaku vojsku, ali da je “učinila neprijateljsko preuzimanje” bez velikih gubitaka života.

Trump je rekao da “niko ne zna” šta budućnost nosi za Siriju nakon Assada, ali je naglasio da Turska igra ključnu ulogu u budućnosti zemlje.

Fidan je također upozorio da je kultura dominacije uništila regiju, naglasivši da je saradnja, a ne dominacija, ključna.

Na pitanje o tome hoće li Ankara pokrenuti prekograničnu operaciju protiv sirijskog ogranka PKK-a, Fidan je rekao da za takav potez ne bi bilo potrebe ako bi nova sirijska vlast “pravilno” riješila pitanje terorističkih grupa.

“Postoji nova administracija u Damasku. Mislim da je to sada prvenstveno njihov problem”, rekao je Fidan.

“Zato mislim da ako oni riješe ovo pitanje na pravi način, ne bi bilo razloga da mi intervenišemo.”

Fidan je također pozvao na hitnu pomoć za Gazu i Liban na samitu Organizacije za ekonomsko saradništvo Osam zemalja u razvoju (D-8), saopćili su turski diplomatski izvori.

U svom govoru na samitu, koji je održan u egipatskoj prijestolnici Kairu, Fidan je naglasio tešku humanitarnu krizu s kojom se Palestinci suočavaju zbog brutalnih akcija Izraela koje su dovele do hiljada smrtnih slučajeva i milijardi dolara štete.

Naglašavajući da Gaza i Liban hitno trebaju pomoć, ponovio je posvećenost Ankare svojim “braćama”, nudeći svoje resurse i stručnost.

Fidan je također istaknuo važnost regionalnog vlasništva u osiguravanju stabilnosti i mira na Bliskom istoku.

Pozvao je na solidarnost protiv izraelske agresije, posebno prema članovima D-8 poput Egipta i Irana. Rekao je da iako D-8 ima ogromni potencijal, još uvijek nije u potpunosti iskoristio taj potencijal.

Ministar je dalje ukazao na značajnu ulogu malih i srednjih preduzeća u razvoju zemalja, kao i na potrebu prihvatanja tehnologije za podsticanje inovacija.

Ponovio je punu podršku Turske za članstvo Azerbejdžana u D-8, izražavajući uvjerenje da će njegov prijem biti odobren na narednom samitu organizacije.

Organizacija D-8 za ekonomsko saradništvo, poznata i kao Osam zemalja u razvoju, organizacija je za razvojnu saradnju između Bangladeša, Egipta, Indonezije, Irana, Malezije, Nigerije, Pakistana i Turske.

(Vijesti.ba)

x
Podijeli ovaj članak